Efrin'de İmam Hatip liselerinde Türkçe dersler veriliyor

02/02/2019 - 12:08 Kategori Rapor

Bahoz Gênco

BasNews/Özel -  Türkiye hükümeti desteği ile Suriye Türkmen Gençler Derneği, Rojava’nın Efrin kentinde İmam Hatip Okulları ve kuran kurslerı açarak Kürt çocuklarının da aralarında bulunduğu Efrinli çocuklara Türkçe dersler ile  kuran kursları ve dini eğitim verildiği bildiriliyor.

Türkiye destekli Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ve TSK tarafından ele geçirilen Efrin kent merkezinde yeni eğitim-öğretim sürecinde liselerin yerine Paşa Karaca İmam Hatip Okulları açıldı.  Hatay Valisi Rahmi Doğan önceki gün Efrin’in Kurzelî nahiyesinde açılan Paşa Karaca İmam Hatip Lisesi'nde eğitimlerini sürdüren Suriyeli Türkmen ve Arap öğretmenleri yerinde ziyaret ederek yeniden eğitim verir hale getirilen okullarda müfredat doğrultusunda Türkçe dersler vermek üzere eğitim alan öğretmenlerle bir araya geldi.

Öte yandan Türkiye hükümeti desteği ile Suriye Türkmen Gençler Derneği, Rojava’nın Efrin'in Kurzêlê köyünde kuran kursları açıldı.

'Efrin'deki hoşgörü kültürü etkilenir'

Konuya ilişkin BasNews’e değerlendirmelerde bulunan ve  Almanya’da yaşayan Efrinli gazeteci Comerd Hemdûş, dini ve Türkçe eğitim veren okulların Efrin toplumu üzerinde olumsuz etkide bulunucağı yorumunda bulunarak, "Prensipte herkesin dini eğitim alma ve verme hakkı vardır. Ancak askeri ve meşru olmayan bir güç tarafından bu eğitim verilirse o zaman birlikte yaşayan etniseler üzerinde özellikle Efrin gibi hiçbir zaman etniki çatışmaların olmadığı bir bölgede büyük bir risk ve tehlike yaratır” dedi.

Efrin’de bulunan silahlı grupların dini kullanarak Efrin toplumuna sızmak istediklerini dile getiren Comerd, “Efrin’de hoşgörü kültürü sayesinde Ezdiler ve Aleviler özgürce yaşıyor ve korkusuzca ibadetlerini yapıyorlar. Ancak bu şekilde var olan ortak yaşam kültürü yok olur, bölgede radikal Sünni İslam hakim olur” ifadelerini kullandı.

Radikal düşüncelere sahip kişilerin ortak yaşam ve hoşgörü kültürünü geliştiremeyeceğini söyleyen Kürt gazeteci Comerd, “Efrinli aileler bu okullara çocuklarını göndermemeleri konusunda uyarılmalıdır” dedi.  

’90 bin camide dua okundu’

20 Ocak 2018 tarihinde "Zeytin Dalı Harekatı" başlatan TSK ve Türkiye destekli ÖSO ordusu için Diyanet İşleri’nin fetvası üzerine 21 Ocak’ta harekatın zaferle sonuçlanması için ülke genelindeki 90 bin camide kılınan sabah namazında  dua edilmişti.

Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Ali Erbaş, “Zeytin Dalı Harekatı”nın başlamasının ardından ülke genelindeki din görevlilerine bir mesaj göndererek, tüm camilerde yatsı ve sabah namazlarında Fetih Suresi'nin okunması ve dualar edilmesi talimatını vermişti.

Efrin operasyonu döneminde kentte bulunan Ezdi Kürt gazeteci Ehmed Qitmê’ye göre ise Efrin toplumu şovenist düşünceler ile işgal edilmiş durumda. Türkiye, bölgeye radikal düşünceleri hakim kılmak ve Sünni radikal düşünceye sahip grupların ailerini geçirmek için sözkonusu okulların açıldığını düşünüyor.

BasNews’e konuşan gazeteci Qitmê “Efrin halkı İslamist milisleri ve Türkiye’nin işgali altında esir alınmış ve toprakları işgal edilmiştir. Ancak bu geçici bir durum. Çünkü cihatçılar radikal düşünceleri ile Efrin’deki kültürü alt edemez ve etkili olmazlar” yorumunda bulundu.

Ezdi Kürt gazeteci Ehmed Qitê, Türkiye'nin Türkiye istihbaratının desteğini alan Türkmenlerin aracılığı ile açılan okullarda İslam dinini kullanarak Efrin’e nüfuz etmek istediğini ileri sürdü.

Türkiye Diyabet İşleri 13 Eylül 2018 tarihinde  yayımladığı "Suriye Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Faaliyet Raporu" adlı raporda, Suriye'nin kuzeyine yapılan dini yatırımların hacmini gözler önüne seriyor.  Raporda Cerablus, Azez, El Bab, Rai, Mare, Türkmenbareh, İhtimlat ve Ahterin'de 108 caminin onarımının yapıldığı, bu hizmetler için toplam 10 milyon 40 bin lira değerinde harcama yapıldığı maliyeti yaklaşık 5 milyon lira olarak belirlenen onlarca caminin ise tamiratının  planlandığı belirtiliyor.

Ayrıca Cerablus ve El Bab köy ve beldelerinde cami tadilatı için Azez, El Bab ve Cerablus müftülük binaları için toplam 360 bin lira ödeme yapıldığı belirtiliyor.

Ortam