Güney topraklarını Türk ordusuna kim açtı?

Aryan Ferec

PKK’nin siyasi kanadı HDP’nin Parlamenteri Leyla Güven “Barzani ve Kürdistan Bölgesi hükümeti Güney Kürdistan topraklarını Türkiye’ye açmamalı. Biz bu konuda sesiz kalmayacağız” demişti.

İlginçtir! PKK Güney Kürdistan yönetiminden Türkiye ordusunun operasyonlarına engel olmasını  istiyor, ama kendisi bu yönetimin egemenlik haklarını hiçe sayıyor, ne yasasını ne de egemenliğini tanıyor. Üstelik sanki Güney Kürdistan sahipsizmiş gibi hergün kabadayılık taslayarak Türkiye ordusuna meydan okuyorak bölgeye girmesine sebep oluyor, Kürdistan halkının canı ve malına zarar veriyor. Türkiye ordusu operasyon yapınca da bölge yönetiminden Türk ordusunun ilerleyişini durdurmasını istiyor!

Gerçekte ise Türkiye ordusu sınırda atını koşturmadan önce,  PKK Kürdistan Bölgesi’nin meşruiyetini, egemenliğini ve sınırını ihlal ediyor, Güney’i Türkiye ile arasındaki savaşın bir parçası yapacak kabadayılık taslıyordu.

Güney Kürdistan topraklarını Türkiye ordusuna açan Kürdistan Bölgesi hükümeti değil, PKK’nin kendisidir! Türkiye’yi Güney topraklarına çeken bölge yönetimi değil, PKK’dir!

Türkiye’nin Güney’e asker yerleştirmesine sebep olan PKK, şimdilerde ölü taklidi yaparak sesizliğe bürünüyor.Daha önce Güney Kürdistan’daki egemenliğe ve meşruluğuna son vermekten bahsediyordu. Bölge halkının PKK belasından ötürü ne mal ne de can güvenliği kalmamıştır. Türk ordusu PKK’yi bahane ederek Güney topraklarına giriyorsa eğer bu bahaneyi sonladırmak PKK’nin elindedir.  

PKK, ‘Güney Kürdistan sadece güney halkının değildir bu yüzden tüm taraflara açık olmalıdır’ diyerek, Güney’deki askeri varlığına meşruiyet kazandırmak istiyor. Ancak, aynı PKK Rojava’da sadece diğer parçadaki Kürtlere değil,  kendisine dahil olmayan Rojavalı hiçbir Kürt’e yer vermiyor!  Diğer parçalardaki kadim ve yerel Kürt siyasi partilere savaş açıyor,  hiçbir farklı partiyi kabul etmiyor. İşin ilginç yanı PKK, Güney Kürdistan’daki ulusal ve Kürdistanî çizgiyi yanlış buluyor, ulusal birlik çağrısı yapıyor diğer herkesi şovenizm ve ilkesizlikle suçluyor!

PKK şunu iyice aklına sokmalı; Güney Kürdistan Barzani’nin mücadelesi, Peşmergenin kendini feda etmesi ve halkının direniş sayesinde kazandı,  kurtarıldı ve korunuyor! Bu topraklar hiçbir zaman başka tarafların ordusuna kapısını açmamıştır, açmayacaktır.

Eğer PKK, Türkiye’nin Güney’e girmesine bahane oluşturmazsa ve savaş meydanına çevirmezse ne Türkiye ne de başka bir ordu bu topraklara giremez!