Merhaba DalKurd, nasılsın iyi misin?

Fotoğraf: Arşiv Fotoğraf: Arşiv

Bir trafik kazasında ağır yaralanmış bir dostumu, ziyaret etmeye hazırlanan herkesin hissedebileceği türden duygular içindeyim şimdi. Dostum yaralandığı için, başına bu felaket geldiği için üzgün ama hayatta olduğu için de iyimser umutlar sarıyor her yanımı. Hissettiğim şeyler, basit bir geçmiş olsun dilemekten ibaret değil. Çünkü o kazanın asıl faili benmişim gibi, kazayı ben yapmışım gibi hem bedenim hem de ruhum derinden yaralanmıştı. Bir süre sonra da bu makus kaderi kabul ettiğim için, sanki içimdeki yaralar kabuk tuttu ve iyileşmeye başladım. İyimser umutlarımın nedeni de dostumun da iyileşiyor olduğuna duyduğum derin inançtır.

Geçen sezonu talihsiz bir yol kazası olarak ifade etmek ve bu sezonu bir tür geçen sezonun telafisi olarak düşünüp, rekabete, öyle hazırlanmakta büyük yarar var düşüncesindeyim. Ben kendi adıma geçen sezonu unutmaya ve yepyeni bir sayfa açmaya hazırım. Her düşüş bizi biraz daha bilge yapmalıdır prensibine inanıyorum. Şu hayatta, asıl şey olan bilgiye ulaşmak değil, o bilgiler ile birlikte hayatı o düzeyde tecrübe etmektir. DalKurd kariyerine Allsvenskan tecrübesini sığdırdı. Bu çok önemli bir hadisedir.

Şimdi maç sonu, yenilgiden sonra kameralar karşısında konuşan ve her şeyi tek cümle ile özetleyen o futbolcunun klişe lafına değer biçmek gerekiyor. “Önümüzdeki maçlara bakacağız.” Hayat ve rekabet devam ettiği için bu laf doğru bir laftır. Yarışmalar kesintisiz olduğu için bu laf doğru bir laftır.

Geçen sezon DalKurd bir dizi şeyden yoksundu. Bunların arasında etkili olan iki yoksunluk, çok ciddi olumsuz sonuçlara yol açtı. Birincisi ehil ve yeterli bir teknik direktörle çalışma imkanı oluşmadı. Bu sezon hal edilmesi gereken, en önemli sorun hala budur bence. İkincisi ise taraftar desteğinin neredeyse yokluğuydu. Bu sezon DalKurd yönetiminin hal etmesi gereken çok hayati bir sorundur, coşkulu ve enerjik taraftar desteği.

Aslında bu sezon DalKurd benim için de hala bir kara kutu. Ne olup bittiğini bende kolayca izleyemiyorum. Bildiğiniz gibi ben sadece Kürtçe ve Türkçe biliyorum. Herhangi bir yabancı dilim yok. Google çevirilerinden İsveç’çe haberleri tercüme edip olup bitenleri anlamaya çalışıyorum. Çünkü beslenebileceğim başka da bir yayın yok.

Oysa DalKurd yönetimi bir internet sitesi kurarak Başta Kürtçe, Türkçe, İngilizce ve diğer dünya dillerinde yayınlar yapabilir. Bu çok zor ve maliyetli bir iş değil. Keşke imkan olsaydı da diğer futbol kulüpleri gibi bir televizyon kurma imkanı olsaydı. Ama çok dilli bir internet yayını Superettan da yarışacak olan bir takımın ekonomik imkanlarını zorlamaz. Bütün mesele bu faaliyeti önemsemek ve değerli bulmaktır.

Eğer böyle bir yayın faaliyeti olsaydı, DalKurd’u günü gününe izleme şansımız olacaktı. Sezon önce bütün hazırlık ve faaliyetlerden haberdar olurduk. Teknik direktör’den tutun oyuncu transferlerine kadar her şeye dair bilgilerimiz olurdu. Dolayısıyla DalKurd gündemlerine dahil olur, onu ve hazırlıklarını günlük hayatımıza taşıyabilirdik. Üstünde konuşur, geniş bir taraftar kitlesini bu hadiseye odaklama imkanı olabilirdi. Unutmayın, futbol taraftarın üstünde konuştuğu şeydir. Unutmayın, taraftarın üstünde konuşmadığı, günlük hayatına taşımadığı hiçbir kulüp yaşama şansı bulamaz. Çünkü futbol taraftar için oynanır.