Maçı Man-City kazandı ama kaybeden Guardiola oldu

Fotoğraf: AA Fotoğraf: AA

David Silva’nın Guardiola oyunlarındaki geleneksel rolüne bakarak, bu maçın kazananını tayin etmek mümkün. David Silva ikinci yarıda yerini İlkay Gündoğan'a terk edene kadar, Guardiola oyunlarında üstlendiği temel görevlerinden hiçbirini yapma imkânı bulamadı. Ne ikinci bölgeden üçüncü bölgeye geçişleri serinkanlı pas alışverişleriyle sağlayabildi ne de görevinin en ölümcül karakteri olan ceza sahası yayı üstünde bildiğimiz ince işleri yapabildi.

Guardiola hücumlarının final vuruş organizatörü esasen David Silva’dır. Ama Liverpool maçında David Silva, bırakın final vuruş organize etmeyi, normal döngülü alan geçişlerinde bile hiç gözükmedi. Bunun nedeni Klopp’un birinci bölgeden ikinci bölgeye geçiş izni vermemesiydi. Savunma dörtlüsünü olabilecek en maksimum ileri noktaya taşıyarak, geriden alan daraltan Klopp, dört savunmacının dışında kalan altı oyuncuyu da kademeli biçimde üçer kişilik saldırgan tim olarak Man-City defansının üstüne salmıştı.

Bütün maç boyunca Man-City defansı topu kolayca birinci bölgeden ikinci bölgeye taşıyamadı. Esas neden Kloop’un zamana dayalı presi olmasına rağmen, Guardiola da Klopp’un işini kolaylaştırmıştı. Sağ koridorda  Walker yerine Danilo’yu oyuna sürmek ya da sol kulvarda Laporte ile oynamak, ‘’benim kanatlarım ileri çıkmayacak arkadaş demek’’ Man-City’nin iki kanat savunucusu açılış paslarında yeterince ileriye doğru derinlik vermeyince, merkez göbekte top seçeneği olarak sadece Fernandinho kalıyordu ve bu durum ikinci bölgeye top taşımakta ciddi sıkıntılara yol açıyordu.

Kimi zaman Bernardo Silva ve David Silva bu bölgeyi kullanmak istedilerse de buna Klopp izin vermedi ve Bütün maç boyunca Man- City oyunda bir savunma ve kontra takımı olarak kaldı. Zaten üretilen iki golde bu anlayışın ürünüydü.

Maçın çok gergin bir atmosferde oynandığını söylememe gerek yok. Ve bu gergin atmosferden en çok etkilenen takımın Man-Ciyt olduğu da aşikardı. Yapılan pas ve seçenek hatalarının büyük bir bölümü Man-City oyuncularına aitti.

Jurgen Klopp ile ilgi tartışmalarda genelde şöyle basma kalıp şeyler söylenir’’ heavy metal futbol’’ tutkusu, ‘’tam gaz futbol’’ karşı-pres ( Gegenpressing) ya da kendine has gülüşüyle ‘’ özel biri’’ değil de ‘’normal biri’’ olması. Man-City maçı bir kez daha kanıtladı ki Klopp çok özel bir futbol düşünürü ve dilinden düşürmediği ‘’an’’ ya da anları oyun sistematiği içinde oyun yapısı haline getirdiğidir. Zamansal süreçlerin en temel birimi ‘’an’’ dır. Klopp an’ı örgütleyerek artık rüştünü ispat etmiştir. Onun adını Guardiola’nın zirvedeki adının yanına gönül rahatlığıyla kazıyabiliriz artık.

Maçı Man-City Kazandı ama asıl kaybeden Guardiola oldu. Guardiola Klopp karşısında bir yaratıcıdan çok bir analizciye dönüştü. Kloop düşündü ve uyguladı, Guardila sadece tedbir aldı.