Her son bir başlangıç

Dünyaya küsmek, gücenmek yok… Muharebeler kaybedilebilir asıl olan haklı savaşı kazanmak.

Bağımsız Kürdistan her Kürdün rüyası ve bir gün gerçekleşecek. Bundan kimse kuşku duymasın.

“Her son bir başlangıçtır” diye bakmak gerekir.

En güzeli, tüm Kürtler birlik olmadı mı bağımsızlık referandumunda? Bakur, Rojava, Rojhelat Başur ve tüm dünya Kürtleri bu bayrağın arkasında bir olmadı mı? Bu başarı değil mi?

Çirkinlikler, ihanetler en zayıf halkalar açığa çıktı… Bunlar da ders…

Derslerden sonuçlar çıkarılacak. İhanetin büyüklüğü düşmanın kin ve nefretinin boyutlarını kavramak açısından da önemli.

Bağımsızlıkçı kanat tasfiye ediliyor düşüncesiyle üzülmek doğru değil. Her yenilgi bir fırsat aynı zamanda…

Başur referandumunda nasıl bir olduysa bu millet, Rojava’da da bir olur diye bakmak en doğrusu..

Ve olacak…

Sisler dağıldığında ve tablo ayan beyan ortaya çıktığında gördük ki, hikâyenin kapsamı düşünüldüğünden çok daha derin. Konu bir grubun ihanetinden daha büyük boyutlu ve hesaplı bir arka plan var... O zaman yanılgı nerede? Hesap hatası nerede?

O muhakeme yapılacak.

Geçmişi biliyoruz ama artık etki şansımız yok. Geleceği bilmiyoruz ama etki şansımız var.

Perry Anderson’un dediği gibi  aklın karamsarlığı ve iradenin iyimserliği ile hareket etmek en doğrusu.. Dere ile kayanın kavgasını hep dere kazanır. Daha güçlü olduğu için değil, daha ısrarcı olduğu için.

Birinci ders, her Kürdün rüyası bağımsızlık ve bağımsızlık referandumu belki de ilk kez bu kadar geniş bir birlik cephesinin çeperini oluşturdu… Bu önemli…

İkinci ders, Batı olmadan bu iş olmaz... Demek ki anlatılamadı… Tekrar anlatmalı… Haklı olmak yetmez. Neden onlar açısından da doğru ve haklı bir dava olduğu anlatılmalı, gösterilmeli. Şövalyece kaybetmek değil menfaat denklemini kurmak ve kazanmak gerekli. Kızgın ve gücenmiş şiirler yazmadan milli sorumluluk duygusuyla kazanmaya tekrar odaklanmak, kaybedilen mevzileri tekrar toparlamak şart.

İsmail Beşikci Hoca’nın Kürdistan Bölgesi Başkanı Kak Mesud’a selamına dikkat.. Beşikçi Hoca sanki milli vicdanın ifadesi olarak Kek Mesud’a selam veriyor ve teşekkür ediyor. Gerçek budur. Kek Mesud’a hepimizin gönül borcu var. Arkasında olmalıyız. Destek vermeliyiz. Kürdistan Cumhuriyeti fikrini bizlere düşündüren, bağımsızlık tapusunu millete teslim eden bu insanlara borçluyuz.

Bağımsızlıkçı kanat tasfiye ediliyor diye dövünmek, üzüntü duymak doğru değil… Üzgün ve kızgın olmak başka bir şey… Yenilgi psikolojisine mağlup olmak başka bir şey…

Bu sayı Bas Gazetesi’nin son yazısı… Hamiyet’ten rica ettim, yazıyı bekledi. Hamiyet, Botan ve Bas Gazetesi emekçilerine gönül dolusu teşekkürler… Tekrar buluşacağız. Kimsenin kuşkusu olmasın.