DalKurd neden telaşlı!

Ali Fikri IŞIK

BaNews - Bu maçta DalKurd’un aceleciliği ve telaşı görülmeye değerdi. Özellikle top rakip ceza sahasına taşınmışken, oyuncularda baş gösteren telaş hiç de hayra alamet değil. Rakip Norrby ve lig klasmanında 13 sırada. Maç başladı ve görüldü ki, Norrby deyim uygunsa komada bir takım. Pazara çıksan ve kendine bir rakip ısmarlasan böyle lokum bir rakip bulman imkansız. Norrby her bakımdan bitik bir takım. Peki, DalKurd de bu telaşın nedeni ne?

Ligler uzun birer maraton ve maratonların son anları yaklaştıkça heyecanın biraz artması normaldir. DalKurd’un da bir parça heyecanlanması normal karşılanabilir. Ama bu ölçekte telaş asla normal karşılanamaz; çünkü yarış kızıştıkça ve ligin sonuna yaklaştıkça tansiyon biraz daha yükselecek. İşte o zaman ayakta kalan, soğukkanlılığını koruyan ve telaşsız biçimde kendi oyun plan ve disiplinine sadık kalan takımlar şampiyon olur.

Bu sezon telaş parametresini hep Rashidi en yüksekte tuttu. Bu maçta da telaş yapmazsa kendi kanadını yol geçen hanı haline getirebilirdi. Tuhaf hareketlerle rakibi geçme arzusu onu vasıfsız bir oyuncuya dönüştürüyor. Benden söylemesi, Rashidi bu performans, telaş ve acemilikleriyle Allsevnskan da oynayabilecek bir profil çizmiyor.

Rawez Lawan, benim en beğendiğim oyuncuydu. Ama son maçlarda ortaya öyle bir performans koydu ki kelimenin tek anlamıyla hayal kırıklığına uğradım. Bu maçta bir gol atmasına rağmen öyle yavaş öyle hantal bir görüntü sergiledi ki, hemen her pozisyonda geç kaldı, hamleleri yetersizdi ve kolayca toplar kaptırdı. Zaten Ahmad Awad kilolu ve ağır bir oyuncu, onun bu hantal performansına Lawan da çanak tutunca, Norrby gibi bir takım 70 dakika boyunca oyun içinde kaldı.

Richard hızlı bir oyuncu ama Lawan ve Ahmad Awad çok ağır davrandıkları için araya atılan bütün toplarda zavallı Richard hep ofsaiyd tuzağına düştü.

Bu maçta DalKurd defansı hemen hiç hata yapmadı. Defans kendine çeki düzen vermiş. Topla fazla oynamadan, ikinci opsiyon olarak topu hızla hücum alanına aktardılar.

Sol kanatta oynayan Bala, sanki bir hücum oyuncusu değil, servis oyuncusu gibi pozisyon alıyor. O nedenle sol kanada taşınan bütün toplar, bir fren ve sonra geriye bir pas olarak set oyununa dönüyor. Bu kanatta bala böyle oynadığı için rakip hiç az adamla yakalanamıyor. Bu kanada doğru bir hücumcu seçmek çok gerekli ve çok doğru olacaktır.


DalKurd maçı 3.0 gibi net bir skorla kazandı. Maç 7.0 bile bitebilirdi. Kazanmak güzel ama kazanmayı bir alışkanlık haline getirmek daha güzel.