Başbakan Barzani: İtalya, Irak ve Kürdistan Bölgesi’ni terk etmemeli

23/02/2020 - 17:49 Kategori Haberler

BasNews- Başbakan Mesrur Barzani, IŞİD’in bölgede ciddi bir tehdit olmayı sürdürdüğünü belirterek, “Roma’da İtalyan yetkililere, Uluslararası Koalisyon’un bir parçası olarak İtalya’nın Irak ve Kürdistan Bölgesi’ni terk etmemesi gerektiğini söyledim” dedi.

İtalyan La Repubblica gazetesine bir röportaj veren Başbakan Mesrur Barzani, bölgedeki IŞİD tehdidi, İtalya ziyareti ve Erbil-Bağdat ilişkileriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

IŞİD’in, Kürdistan Bölgesi ile federal hükümetin kontrolü altındaki bölgelerin sınırında hazırlık içinde olduğunu belirten Başbakan, örgütün Suriye’deki bazı gruplarla da ilişki içinde olduğunu söyledi.

Peşmerge Güçleri’ne yardımlarından dolayı İtalya hükümetine teşekkür eden Başbakan, “Roma’da İtalyan yetkililere, Uluslararası Koalisyon’un bir parçası olarak İtalya’nın Irak ve Kürdistan Bölgesi’ni terk etmemesi gerektiğini söyledim” ifadelerini kullandı.

İran Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin öldürülmesi ardından bölgedeki oluşan gerilimle ilgili soruya Başbakan, “İçinde yaşadağımız bölgenin kolay olmadığı aşikâr. Ancak biz tüm bu olaylara rağmen burada yaşamaya devam etmeliyiz” yanıtını verdi.

Başbakan, “Hem ABD ve Koalisyon ile hem de aynı zamanda İran’la ilişkilerinizi nasıl sürdürüyorsunuz” sorusuna şu yanıtı verdi:

“İran bölgenin çok önemli bir ülkesi ve kendi menfaatlerini korumaya çalışıyor. ABD ve Koalisyon ise, terörle mücadele ve bölgenin istikrarının sağlanmasında destek oluyor. Bölgede binlerce sorun var ve bunların çözümü için çaba harcamaya devam etmeliyiz.”

Başbakan, Erbil-Bağdat ilişkilerinde Irak anayasasının esas alınarak sorunların çözülebileceğini belirterek, “Bir önceki hükümetle farklı bir ilişkimiz vardı ancak şu anda Irak’ta başka bir siyasi durum var. Kürdistan Bölgesi, Irak Anayasası’nda tanımlanmıştır ve anayasanın olduğu gibi uygulanması gerekiyor” dedi.

Kürdistan Bölgesi’nin egemenlik hakları ve kendi kararlarını alma gibi konuların kendileri için önemine vurgu yapan Başbakan, “Biz hükümet olarak, ekonomi başta olmak üzere bir reform süreci başlattık. Yabancı yatırımcılara kolaylıklar sağladık ve ekonomiyi kalkındırmaya çaba harcıyoruz. Bağdat’la daha fazla koordinasyon ve iş birliği olmasından yanayız” ifadelerini kullandı.

Papa Francis ve Vatikan Başbakanı Kardinal Pietro Parolin’le görüşmeleriyle ilgili soruyu da yanıtlayan Başbakan, şunları kaydetti:

“Sayın Papa’ya, Kürdistan Bölgesi’ndeki dini ve etnik farklılıkların birlikte yaşam kültürüne bağlı olduğumuzu, Hristiyan ve Ezidiler gibi toplulukların haklarını korumaya devam edeceğimizi ifade ettik. Bir milyondan fazla sğınmacı ve mülteciyi ağırlamaktan gurur duyuyoruz.”