Cevad Zarif ile ABD'li senatör arasında "gizli görüşme"

18/02/2020 - 14:52 Kategori Haberler

BasNews - Geçtiğimiz hafta Almanya’nın Mühih kentinde düzenlenen Güvenlik Konferansı’nda İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ile ABD’li Demokrat Parti Senatörü Chris Murphy arasında 'gizli' bir toplantı gerçekleştirildiği ortaya çıktı.

Geçtiğimiz hafta Almanya'nın Mühih kentinde düzenlenen Güvenlik Konferansı'nda İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ile ABD'li Demokrat Parti Senatörü Chris Murphy arasında gizli bir toplantı gerçekleştirildiği ortaya çıktı.

Senatör Chris Murphy'in ofisi konuyla ilgili açıklama yapmaktan kaçınırken, ‘The Federalist' gazetesinde dün yayınlanan bir haberde, Fransız konferans heyetinin Zarif ve Mrophy arasındaki gizli görüşmeyi doğruladığını yazdı.

Gazete, Başkan Trump'ın Rusya ile ilgili yaptığı gizli görüşmeler yüzünden zor durumda kaldığı ve suçlandığın hatırlatarak; Demokrat Senatör'ün, İranlı bakanla yaptığı gizli toplantının yabancı bir hükümetle gizli toplantılar yaptığı anlamına geldiğini ve Trump gibi suçlamalara maruz kalacağını dikkat çekti.

Şubat 2017'de Chris Murphy, Rusya'daki bir sonraki muadilini aradığı için Ulusal Güvenlik Danışmanı Mike Flynn hakkında soruşturma istemişti.

Senatör Murphy, Flynn ve Rusya Büyükelçisi Sergey Kiselak arasındaki telefon görüşmelerinin içeriğini sızdırdıktan sonra yaptığı açıklamada, "Ülkemizin dış politikasını zayıflatmak için - geçiş döneminde bile - herhangi bir çaba yasadışıdır ve çok ciddiye alınmalıdır" demişti..

Ayrıca Obama yönetiminin nükleer bir anlaşma sırasında bazı Cumhuriyetçi senatörlerin İranlı liderlere gönderdiği açık mesajı şiddetle eleştirmişti.