Dün gece gözaltına alınan Müfid Yüksel serbest bırakıldı

18/02/2020 - 11:20 Kategori Haberler

BasNews - Araştırmacı-yazar Müfid Yüksel, gece yarısı evinden gözaltın alındığını duyurdu. Yüksel'in sabah serbest bırakıldığı kaydedildi. 

Yeni Şafak gazetesinin eski yazarlarından Müfid Yüksel, Twitter hesabından, polisler tarafından karakola götürüldüğünü belirtti. Yüksel'in ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldığı kaydedildi.

Yüksel, İYİ Parti’nin hakkındaki ‘hakaret’ davası nedeniyle gözaltına alınmış olabileceğini ifade etti.

Yüksel, sosyal medyadan şu açıklamayı yaptı:

“Gece yarısı polisler evime geldi. Ortada bir neden de belirtilmeden apar topar karakola götürülüyorum. İlk defa böyle bir olayla karşılaşıyorum. Muhtemelen İYİ Partinin aleyhimde açtığı dava.”

Müfid Yüksel kimdir? 

Araştırmacı-yazar. 1964, Muş doğumlu. Aslen Bitlis’lidir. İslâm bilgini Sadreddin Yüksel Hoca’nın oğlu, yazar Edip Yüksel’in kardeşidir. İlk ve ortaöğrenimini İstanbul’da tamamladı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Sosyoloji Bölümünden 1991’de mezun oldu. Yüksek lisans çalışmalarını yine aynı bölümde yürüttü. 1995-2001 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesinde başkan danışmanı olarak görev yaptı. Çalışmalarını serbest yazar olarak sürdürdü.

Siyaset, din, Alevîlik-Bektâşîlik, Nakşibendîlik, Güneydoğu sorunu, Orta Doğu sorunu başta olmak üzere dış politika konularındaki  makale ve çevirileri, 1987 yılında Zaman gazetesinde başlayarak İmza, Bilgi ve Düşünce vb. çeşitli dergi ve gazetelerde yayımlandı.