Arkeolog Çiğden Köksal Schmidt: Göbekli Tepe'yi bir de korumayı düşünün ey faniler!

16/02/2020 - 20:12 Kategori Haberler

BasNews- Arkeolog Çiğdem Köksal Schmidt, kar yağışı sonrası Göbekli Tepe'de ortaya çıkan manzara üzerine isyan etti: "Göbekli Tepe artık çok kişinin 'nemalandığı' ( bu kelimeden nefret ediyorum ama öyle) bir yer, bu kadar faydasını gördüğünüz yeri bir de korumayı düşünün ey faniler. Hadi doğu tarafından C yapısı ortalarına kadar yağmur girdiğini biliyordum ama eğer kar çatıya rağmen D yapısına, B yapısına kadar ulaşıp yerleşebiliyorsa çözüm aramak gerekir."

Arkeolog Çiğdem Köksal Schmidt, kar yağışı sonrası Göbekli Tepe'de ortaya çıkan manzara üzerine isyan etti: "Göbekli Tepe artık çok kişinin 'nemalandığı' ( bu kelimeden nefret ediyorum ama öyle) bir yer, bu kadar faydasını gördüğünüz yeri bir de korumayı düşünün ey faniler. Hadi doğu tarafından C yapısı ortalarına kadar yağmur girdiğini biliyordum ama eğer kar çatıya rağmen D yapısına, B yapısına kadar ulaşıp yerleşebiliyorsa çözüm aramak gerekir."

20 yılı aşkın süre başkanlığını yapan eşi Klaus Schmidt ile birlikte Göbekli Tepe’ye büyük emek veren Çiğdem Köksal Schmidt, uyarılarının dikkate alınmadığını, özensizlik nedeniyle karın D ve B yapısına girdiğini belirtti. Schmidt, Twitter ve Facebook hesaplarından şunları yazdı:

“Şu fotoğrafları görünce, geçen hafta yağan kardan mutlu olduğuma utandım. Göbekli Tepe’nin bir kısmını örten şimdiki çatının inşaatı Klaus aramızdan ayrıldıktan sonra başlamıştı ve yapım sürecindeki itinasızlıkları, projenin kağıt üzerindeki haliyle inşa edilen halinin farklılıklarını, endişelerimi defalarca paylaştım, istisnasız her seferinde, bu insan eşi ile 20 yılını verdi oraya bir dinleyelim, çözüm bulalım demedi kimse de, aksine bana kişisel saldırılara başlandı hep. Göbekli Tepe artık çok kişinin ‘nemalandığı’ ( bu kelimeden nefret ediyorum ama öyle) bir yer, bu kadar faydasını gördüğünüz yeri bir de korumayı düşünün ey faniler. Hadi doğu tarafından C yapısı ortalarına kadar yağmur girdiğini biliyordum ( çatı taşıyıcıları kağıt üzerindeki plandan daha yüksek yapıldı) ama eğer kar çatıya rağmen D yapısına, B yapısına kadar ulaşıp yerleşebiliyorsa çözüm aramak gerekir. Bilim danışma kurulu, koordinatör falan bu insanlar neden Göbekli Tepe’nin sorunları ile ilgilenmiyorlar?”