"Ezdi soykırımından sorumlu IŞİD'in yeni lideri Iraklı bir siyasetçinin kardeşi"

21/01/2020 - 13:14 Kategori Haberler

BasNews - Ebu Bekir El Bağdadi’nin  öldürülmesinin ardından IŞİD’in başına geçen yeni Türkmen “halife”nin  Iraklı bir siyasetçinin kardeşi olduğu iddia ediliyor. Ezdi soykırımından sorumlu olan El Selbi’nin Irak Türkmen Cephesi’nin Türkiye temsilcisi Adil Selvi’nin kardeşi olduğu iddia edildi.

IŞİD’in Bağdadi sonrası halife olarak ilan ettiği Abdülrahman el Mavli el Selbi, Irak’ın Telafer kenti nüfusuna kayıtlı bir Türkmen.

İsitihbarat kaynaklarına göre,  IŞİD'in yeni lideri, Abdülrahman el Mavli el Selbi'nin Ezdi soykırımında sorumlu isim olduğunu da belirttildi.

İngiliz gazetesi The Guardian’ın güvenlik kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, El Selbi’nin Irak Türkmen Cephesi’nin Türkiye temsilcisi Adil Selvi’nin kardeşi olduğu iddia edildi.

IŞİD, Bağdadi’nin geçtiğimiz ekim ayında ABD’nin düzenlediği operasyonda öldürülmesinin ardından yeni liderinin Ebu İbrahim el Haşimi El Kureyşi olduğunu duyurmuştu. Ancak bu isim savaşta kullanılan bir takma addı ve örgütün başına geçen kişinin asıl kimliğine dair bir bilgi bulunmuyordu.

"Ezdi soykırımından sorumlu bir isim"

İngiliz istihbarat kaynaklarının verdiği bilgilere dayanan The Guardian ise El Selbi’nin IŞİD’in kurucularından olduğunu yazdı. Haberde El Selbi için “Irak’ta Ezdilere yönelik kıyımdan sorumluydu. Örgütün dünya çapındaki eylemlerini de denetliyordu” denildi.

“Türkiye temsilcisi olan kardeşiyle temas halinde”

The Guardian, “IŞİD’in yeni liderinin, örgütün başına geçene kadar kardeşiyle temaslarını sürdürdüğü düşünülüyor” ifadelerini de kullandı.

Haberde, Batılı istihbarat birimlerinin ekim ayından bu yana örgütün yeni lideri hakkında bilgi toplayıp bir profil oluşturmaya çalıştığı belirtildi. Gazeteye bilgi veren kaynaklar, El Selbi’yi “Bağdadi gibi yıllarca çatışmalarda yer almış bir isim. Her zaman IŞİD’in karar alma mekanizmasında merkezi bir rolü bulunmuştu” sözleriyle tanımladı.

“Arap olmayan ender IŞİD liderlerinden”

Haberde El Selbi ile ilgili şu ifadeler yer aldı: “Irak’ta Türkmen nüfusun yaşadığı Tel Afer’de doğan El Salbi, örgütün lider kadrosunda Arap olmayan ender isimlerden. El Selbi, IŞİD’in en etkili ideologlarından birisi olduğu düşünülüyor. Savaşta kullandığı bir diğer takma isimlerin ise ‘Hacı Abdullah’ ve ‘Abdullah Kardeş’ olduğu düşünülüyor. Ancak Iraklı güvenlik kaynakları, ‘Abdullah Kardeş’ takma isimli kişinin iki yıl önce öldürülmüş olan başka bir IŞİD yöneticisi olduğunu ifade ediyor.”

Musul Üniversitesi’nde Şeriat Hukuku eğitimi aldığı belirtilen El Selbi’nin İslam bilgisi sayesinde IŞİD’in yönetim kademelerinde yükseldiği belirtiliyor.

2004’te ABD tutukladı  

Guardian’ın haberinde, Güney Kürdistan’ın Şengal kentinde Ezdilere karşı yürütülen ve Birleşmiş Milletler’in ‘soykırım’ olarak tanımladığı eylemlerin emrini verdiği bilgisi de yer aldı.

2004’te ABD askerleri tarafından tutuklanıp Buka Kampı’na götürüldüğü, Ebubekir El Bağdadi ile de burada tanıştığı ifade edildi. Habere göre, El Selbi’nin en az bir oğlunun olduğu da düşünülüyor.

Bağdadi’nin öldürülmesinden önce, ABD Dışişleri Bakanlığı Selbi’nin başına 5 milyon dolar ödül koymuştu. Ağustos ayında Bağdadi’nin örgütü idare edecek durumda olmadığı söylentileri çıktığında da, ‘IŞİD’in yeni lideri El Selbi olacak’ yorumları yapılmıştı.

 

(BBC Türkçe)