ABD'den AK Parti'de Erdoğan sonrası anketi

10/12/2019 - 09:45 Kategori Haberler

BasNews - Washington merkezli liberal Amerikan kuruluşu Amerikan İlerleme Merkezi (Center for American Progress) sitesinde, Türkiye uzmanı Max Hoffman imzalı bir yazı dikkat çekti.

Hoffman’ın, “Türk Muhafazakarların Erdoğan’a Sadakatı ve Potansiyel Haleflerine Bakış” başlıklı yazısında, kendini AKP’li olarak tanımlayan vatandaşların, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sadakatleri ve Erdoğan’sız bir AKP’de kimin lider olabileceği sorularına cevap aranan bir anketten bahsediliyor.

Odatv'nin aktardığına göre Hoffman, bu anketin Metropoll Araştırma Şirketi tarafından 20-26 Ekim tarihleri arasında yapıldığını belirtiyor.

Metropoll yetkililerinin, söz konusu anketi “Amerikalıların isteği üzerine yaptıklarını” belirttikleri kaydedilen haberde, "Erdoğan'sız bir AKP mi planlanıyor" yorumunu öne sürüyor.

Ankette yer alan “Erdoğan dışında kim AKP lideri olabilir” sorusuna verilen cevaplarda, kendilerini AKP’li olarak tanımlayan vatandaşların yüzde 74’ünün Erdoğan’a hala sadık olduğunu belirtiliyor.

Araştırmaya göre, yaşlı ve daha az eğitimli AKP’li kesimin, genç ve daha iyi eğitimli AKP’li kesme göre Erdoğan’a daha sadık olduğu ifade ediliyor.

Ayrıca, katılımcılara “Erdoğan dışında birisinin AKP lideri olabileceğini düşünmeleri” isteniyor. Sonuçlara göre, AKP’li katılımcıların yüzde 21’i Erdoğan dışında başka bir AKP lideri düşünebileceklerini söylüyor.

Öte yandan AKP’li katılımcıların yüzde 73’ü, başka bir AKP lideri düşünemediklerini, AKP’yi bir arada tutanın Erdoğan olduğunu kaydediyorlar.

Erdoğan dışında başka bir AKP lideri düşünebilenlerin yüzde 17’si İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yüzde 12’si eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, yüzde 8’i eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, yüzde 8’i Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve yüzde 7’si ise 11’inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül cevabını veriyor.