Bağdat: Haşdi Şabi güvenliği sağlamayacak

09/12/2019 - 21:30 Kategori Haberler

BsaNews- Irak Silahlı Kuvvetleri, Şii milis grubu Haşdi Şabi’nin, "güvenliği sağlamaması" yönünde karar aldı.

Irak Silahlı Kuvvetler Komutanı Askeri Sözcüsü Abdulkerim Halaf, Irak resmi ajansına yaptığı açıklamada, "Silahlı Kuvvetler Komutanı ve Başbakan Adil Abdulmehdi Haşdi Şabi’nin ülkedeki güvenliği sağlamaması yönünde karar aldı" ifadelerini kullandı.

Halaf, Şii milis grubunun sadece Silahlı Kuvvetler Komutanı’nın güvenlik işlerini yürüteceğini ifade etti.

Üç gün önce Irak’ın başkenti Bağdat'taki El-Hillani Meydanı'nda göstericilere ateş açılması sonucu hayatını 25 kişi hayatını kaybetmiş, 120 kişi de yaralanmıştı.

Saldırının Şii Haşdi Şabi milis grubunun bileşenlerinden Irak Hizbullahı tarafından yapıldığı belirtilmişti.

Görgü tanıkları, Sadr Hareketi yanlılarının göstericileri korumaya çalıştığını ancak Haşdi Şabi bileşenlerinden Esayib Ehl’ul Hak’ın lideri Kays Xezali’nin Hizbullah’a yardım ettiği ve meydandaki göstericiler arasında Sadr’a bağlı silahlı kişilerin olduğunu söyleyerek ve bu kişilerin meydanı boşaltması gerektiği yönünde talimat verdiğini belirtiyor.

Irak Yüksek Bağımsız İnsan Hakları Komiserliği’nin 4 Aralık'ta yaptığı açıklamaya göre, ülkede işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmeti yetersizliğini protesto etmek amacıyla 1 Ekim'de başlayan gösterilerde 500'e yakın kişi öldü, 20 bin dolayında kişi de yaralandı.