Ankara Güvenpark saldırısına ilişkin ek iddianame hazırlandı

07/12/2019 - 17:24 Kategori Haberler
Fotoğraf: Arşiv Fotoğraf: Arşiv

BasNews- Ankara Güvenpark'ta 13 Mart 2016’da 36 kişinin yaşamını yitirdiği, 344 kişinin yaralandığı bombalı saldırısının planlayıcısı olduğu iddiasıyla ana dava kapsamında aranan firari Vahit Ayçil'in, saldırıyı nasıl planladığı ve gerçekleştirdiği düzenlenen ek iddianamede yer aldı. Firari Ayçil'in, saldırının gerçekleşmesini beklediği sırada pastanede oturarak ıhlamur içtiği öğrenildi.

13 Mart 2016'da Kızılay'daki Güvenpark otobüs duraklarında bomba yüklü otomobille düzenlenen saldırıya ilişkin 8'i tutuklu 55 sanığın yargılandığı dava 21 Kasım 2018’de karara bağlandı. Ankara 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülen davada, davanın bir numaralı sanığı Mehmet Veysi Dolaşan'a, '36 kişiyi öldürme' suçundan 36 kez, 'devletin birliği, ülke bütünlüğünü bozma' suçlarından da bir kez ağırlaştırılmış müebbet hapis, '342 kişiyi öldürmeye teşebbüs' suçundan 10 bin 260 yıl hapis cezası verildi. Ayrıca 2 sanığa ağırlaştırılmış müebbet, 6 sanığa değişen yıllarda hapis cezası verilirken, 7 sanık beraat etti.

Dijital materyallere dayanarak ek iddianame düzenlendi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, ana davanın firari sanığı ve saldırının planlayıcısı olduğu ileri sürülen Ayçil'le ilgili olarak 22 Eylül 2018 tarihinde Diyarbakır Lice'de düzenlenen operasyonda etkisiz hale getirilen iki kişinin üzerinde çıkan dijital materyallere dayanarak ek iddianame düzenledi. Ankara 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edilen iddianame ile Ayçil'in kaçmasına yardım eden şüpheliler Ferit Ak ve Salih Şahin hakkında da dava açıldı.

11 sayfalık doküman iddianamede yer aldı

Saldırının planlayıcısı olduğu iddia edilen Ayçil’in bombacı Seher Çağla Demir ile Suruç'ta buluşmaları, saldırı için gerekli parayı örgütten nasıl aldıkları, saldırıda kullanılan aracı satın alarak, önce kendi, ardından da Demir’in otobüsle Ankara'ya gelişine ilişkin bilgiler yer aldı. Rapora göre Ayçil, çevik kuvvet polislerinin yoğun olduğu, ayrıca çok sayıda sivil polis ve istihbarat elamanının da bulunması nedeniyle saldırı için Güvenpark'ı seçmiş.

Tüm suçlara yardımdan cezalandırılmaları istendi

​İddianamede, sanıklardan Ferit Ak'ın, Ayçil ile eylemden önceki tarihlerde n Kobani bölgesine geçişinde ilişki içinde olduğu, eylem sonrasında da kaçmasına yardım ettiği belirtildi. Diğer sanık Salih Şahin'in de Suriye sınırı hattında yasa dışı kaçakçılık işleriyle uğraştığı ve para karşılığında Ayçil'in illegal yollardan Suriye'ye geçişini sağladığı anlatıldı. İddianamede bu şekilde iki sanığın da işlenen tüm suçlara 'yardım eden' sıfatıyla katıldıkları belirtildi ve 'devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmaya yardım', 'kasten öldürmeye yardım', 'kasten öldürmeye teşebbüs', 'kamu malına zarar vermek', 'tehlikeli maddeleri nakletmek' suçlarından cezalandırılmaları istendi