Putin: Rus donanması Suriye’de askeri potansiyelini kanıtladı

02/12/2019 - 17:14 Kategori Haberler

BasNews- Vladimir Putin, Rusya donanmasının Suriye'de askeri potansiyelini bir kez daha kanıtladığını söyledi.

Soçi'de 14’üncüsü düzenlenen ulusal savunma konulu toplantıda konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, şunları ifade etti:

"Rusya donanması, Suriye'de terörle mücadelede yüksek askeri potansiyelini kanıtladı. Donanma güçlerinin uyumuna, operasyona katılanların, yönetim kademesinin, askeri denizcilerin ve pilotların profesyonelliğine bir kez daha dikkat çekmek istiyorum." 

Rus gemi grubunun sürekli olarak Doğu Akdeniz'de Suriye kıyılarında bulunduğunu ve Tartus limanında Rus deniz üssünün bulunduğunu dile getiren Putin, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Donanma gemileri, Güney Çin Denizi'nde korsanlıkla mücadele de dahil olmak üzere Kuzey Buz Denizi, Atlas Okyanusu, Hint Okyanusu ve Büyük Okyanus'taki görevleri başarıyla yerine getiriyor. Rus denizciler, Aden Körfezi, Malakka Boğazı ve Singapur Boğazı'nda da önemli işler yapıyor. Toplam 111 sefer düzenlenirken bunlara 70 gemi, 27 takviye gemisi ve 15 çok amaçlı denizaltı katıldı.”

Öte yandan Putin, donanmanın askeri kabiliyetlerinin aktif şekilde geliştirilmesi konusunda talimat verdi. Putin, bunun büyük oranda 'Tsirkon' tipi hipersonik füzeleri kullanabilen firkateyn ve denizaltıların Rusya Donanması'na dahil edilmesine bağlı olduğunu söyledi.

Vladimir Putin, donanmanın hipersonik silahlarla donatılmasının stratejik istikrarı korumak için son derece önemli olacağını ifade etti.