Afgan hükümeti ile Taliban arasında rehine takası

12/11/2019 - 18:02 Kategori Haberler

BasNews- Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, Afgan hükümetinin üst düzey 3 Taliban yöneticisini serbest bırakması karşılığında, Taliban’ın da 3 yıldır elinde tuttuğu iki batılı rehineyi bırakacağını açıkladı.

Gani, rehineler konusundaki pazarlığın aralarında Amerika’nın da bulunduğu uluslararası ortaklarla yürütülen görüşmeler neticesinde yapıldığını söyledi. Afganistan Cumhurbaşkanı, bu girişimin Taliban’la görüşmeler ve istikrar ve barış çabalarının bir parçası olarak niteledi.

Amerikalı 62 yaşındaki Kevin King ve Avustralyalı 50 yaşındaki Timothy Weeks 2016 yılının Ağustos ayında Taliban tarafından kaçırılmışlardı. İkili Kabil’deki Amerikan Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yapıyorlardı.

2017 yılının Ocak ayında Taliban iki öğretim görevlisinin görüntülerini yayınlamıştı. Görüntülerde iki rehine ailelerinden, Amerika hükümetine Taliban’la cezaevindeki liderlerin serbest bırakılması konusunda görüşme yapması için baskı yapmaları çağrısında bulunuyorlardı.

13 dakikalık videoda öğretim üyelerinden Timothy Weeks gözyaşları içerisinde Taliban’ın Bagram Hava Üssü’nde tutulan üyelerinin bırakılmasını istediğini anlatıyordu. Aynı videoda diğer öğretim üyesinin de gözyaşları içerisinde olduğu görülüyordu.

Yapılan görüşmeler neticesinde iki öğretim görevlisinin serbest bırakılması karşılığında Afgan hükümeti de aralarında Hakkani grubunun lideri Siraceddin Hakkani’nin kardeşi Anasa Hakkani’ninde bulunduğu 3 Taliban üyesini serbest bırakacak. Serbest bırakılacak diğer iki isim de Hacı Mali Han ve Abdül Raşid olarak açıklandı.

Cumhurbaşkanlığı’na yakın kaynaklar, Taliban iki öğretim görevlisini teslim edene kadar 3 Taliban üyesinin CIA’e teslim edileceklerini ve muhtemelen Katar’da tutulacaklarını söyledi.

Katar uzunca bir süredir Taliban’la Amerika arasında yürütülen görüşmelere de ev sahipliği yapıyor.

Taliban Sözcüsü Zebiullah Mücahid de yaptığı açıklama Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin açıklamasından haberdar olduklarını ancak Taleban üyelerinin serbest bırakıldığından emin olana kadar bir girişimde bulunmayacaklarını söyledi