Guterres: Azınlıklar giderek daha fazla ayrımcılığa uğruyor

12/11/2019 - 17:24 Kategori Haberler

BasNews- BM Genel Sekreteri Guterres, azınlıkların giderek daha fazla ayrımcılığa uğradığını ve nefret içerikli konuşmaların arttığını dile getirdi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Fransa'nın başkenti Paris'te bugün başlayan BM Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO) 40’ıncı Genel Konferansı'nda konuştu. 

Sorunların çözümünde uluslararası işbirliğinin önemli olduğunu söyleyen Guterres, sorunların ekonomi, toplum, iklim ve teknolojiyle ilgili olduğunu ifade etti.

Guterres, liderlerin dünyadaki eşitsizlikler karşısında çözüm üretememesi nedeniyle insanların siyasi kurumlara güveninin azaldığını belirterek, "Azınlıklar giderek daha fazla ayrımcılığa uğruyor, nefret içerikli konuşmalar artıyor ve mültecilere karşı dayanışma azalıyor. Sebeplerine odaklanarak ırkçılığa ve hoşgörüsüzlüğe karşı mücadele etmeliyiz" ifadelerini kullandı.

İklim değişikliğinin sonuçlarıyla acilen mücadele edilmesi gerektiğini dile getiren Guterres, İspanya'nın başkenti Madrid'de gelecek ay yapılacak BM İklim Değişikliği Taraflar Konferansı'nın (COP25) iklim konusunda atılacak adımlar açısından önemli olduğunu söyledi.

BM Genel Sekreteri, dünyadaki sorunların çözümünde UNESCO'nun önemli bir rol oynadığını da sözlerine ekledi.