Almanya: İran'a cevap vermeye hazırlıklı olmalıyız

11/11/2019 - 21:58 Kategori Haberler
Fotoğraf- Reuters Fotoğraf- Reuters

BasNews- Heiko Maas İngiltere, Fransa ve Almanya’nın İran’ın nükleer anlaşma ihlallerine cevap vermeye hazırlıklı olması gerektiğini ifade etti.

Avrupa Birliği dışişleri bakanları toplantısı için Brüksel’e giden Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, yaptığı açıklamada, Avrupa’nın 2015 İran Nükleer Anlaşması’nı kurtarma konusundaki istekliliğine rağmen İran tarafından gelen ihlallere yönelik tepki göstermeye hazır olması gerektiğini ve bunun da Tahran’a uluslararası yaptırımları yeniden uygulamak anlamına gelebileceğini ifade etti.

Maas, “İran nihayetinde taahhütlerine geri dönmeli. Aksi takdirde, anlaşma dahilinde belirtilen tüm mekanizmaları kullanma hakkını saklı tutacağız” dedi.

Uranyum zenginleştirmeye devam edildiğini gittikçe artan bir endişe ile takip ettiklerini belirten Maas, İran’ın bunu duyurmadığını ancak yapmaya devam ettiğini söyledi.

İran geçtiğimiz hafta Fordow yeraltı nükleer tesisinde düşük dereceli uranyum zenginleştirmeye devam ettiğini açıklamıştı.

Devlet televizyonunda yapılan duyuru ile İran 2015’te imzalanan ve uranyum zenginleştirme çalışmalarını durdurmayı öngören antlaşmadan daha da uzaklaşmıştı.