Trump: Türkiye'ye yaptırımları kaldırıyoruz

23/10/2019 - 19:52 Kategori Haberler

BasNews- ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'nin Rojava'ya operasyonu bağlamında getirilen yaptırımların kaldırılması için talimat verdiğini açıkladı.

Beyaz Saray’da açıklamalarda bulunan ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'ye yönelik tüm yaptırımların kaldırılması emrini verdiğini söyledi. 

Trump ''Suriye’den çıkıyoruz. 30 gün süreyle kalmamız gerekiyordu ama bu neredeyse 10 yıl önceydi'' şeklinde konuştu.

Demokratik Suriye Güçleri (HSD) Genel Komutanı Mazlum Kobani'ye teşekkür eden Trump, Kobani'nin kendisine IŞİD konusunda güvence verdiğini söyleyerek, ''General Mazlum'a anlayışı için teşekkür ederim. Binlerce Kürt'ün hayatını kurtardığımızı biliyor. Kürtlere harika hizmet verdik. Şimdi Suriye'den çıkıyoruz. ABD için zafere giden bir yolu seçiyorum. Anlaşmamız sayesinde birçok hayat kurtardık'' dedi.

Trump, Türkiye Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan ile çok kısa bir süre içinde bir araya gelebileceğini söyleyerek, ''Erdoğan ile çok iyi bir ilişkimiz var'' ifadesini kullandı.

Trump, Türkiye'nin yükümlülüklerini yerine getirmemesi durumunda yaptırımların yeniden uygulanabileceğini söyledi.

Öte yandan ABD Hazine Bakanlığı, Türkiye'nin Rojava’ya yönelik başlattığı operasyon sonrası Savunma ve Enerji Bakanlıklarına ve üç bakana uygulanan yaptırımların kaldırıldığını açıkladı.

Yaptırımlar Hazine Bakanlığı'nın sitesinden de kaldırıldı.