İngiliz Büyükelçi: Liderliğiniz sayesinde Kürdistan ilerleyecek

23/10/2019 - 13:15 Kategori Haberler

BasNews - İngiltere’nin Bağdat Büyükelçisi John Wilks, Başbakan Mesrur Barzani öncülüğündeki yönetimin, Kürdistan Bölgesi’ni ileriye taşıyacağına inançlarının tam olduğunu söyledi.

Başbakan Mesrur Barzani bugün, İngiltere’nin Bağdat Büyükelçisi John Wilks ve Erbil Başkonsolosu Thornton’u kabul etti.

Büyükelçi Wilks’in görev süresinin dolması dolayısıyla gerçekleştirdiği ziyarette Irak ve bölgedeki son gelişmeler ele alındı.

Wilks, Katar’ın başkenti Doha’da büyükelçi olarak yeni görevine başlayacağını kaydetti.

Başbakan Mesrur Barzani öncülüğündeki yönetimin, Kürdistan Bölgesi’ni ileriye taşıyacağına inançlarının tam olduğunu vurgulayan Wilks, “Reformla ilgili adımlarınızı takdir ediyoruz” dedi.

Rojava’da yaşanan durumdan ötürü Kürdistan Bölgesi’ne göç eden insanlara kapılarını açtığı için Kürdistan Bölgesi’ne ayrıca teşekkür ettiklerini belirten Wilks, uluslararası toplumun bu konuda Kürdistan Bölgesi’ne yardım etmesi gerektiğini ifade etti.

Ziyaretinden dolayı İngiliz Büyükelçi’ye teşekkür eden Başbakan, yeni görevinde de kendisine başarılar diledi.

Kürdistan Bölgesi ile Bağdat arasındaki diyalog sürecine de değinen Başbakan, sorunların çözümü için bazı önerilerde bulunduklarını ve Kürdistan Bölgesi’nin anayasal taleplerine Bağdat tarafından olumlu yanıt verilmesini beklediklerini kaydetti.

Suriye’deki durumun normalleştirilmesi ve demografik değişikliğin önlenmesi konusunda da iki taraf ortak görüşü paylaştı.