Çavuşoğlu: Kobani ve Kamışlı'dan çıkacaklar

23/10/2019 - 11:46 Kategori Haberler

BasNews - Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu, YPG'nin Qamışlo ve Kobanê'den çıkacağını söyledi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu, Türkiye'nin ABD ve Rusya'yla Suriye konusunda vardığı mutabakatların siyasi başarı olarak tarihe geçtiğini söyledi.

AA’nın Editör Masası programına konuk olan Çavuşoğlu, Türkiye ile Rusya'nın Soçi'de vardığı mutabakatın ayrıntılarına ilişkin açıklamalarda bulunarak, YPG’nin Kobani ve Kamışlo’dan çıkacağını söyledi.

"Dünyanın en büyük iki ülkesi harekatın meşruiyetini kabul etti" diyen Çavuşoğlu, "Barış Pınarı Harekatı sahasında herhangi bir terörist unsur karşımıza çıkarsa onları etkisiz hale getiririz" dedi.

YPG’nin 30 kilometre güneye çekileceğini ifade eden Çavuşoğlu, "Harekat sahasında herhangi bir terörist unsur karşımıza çıkarsa onları etkisiz hale getiririz. YPG/PKK'lı teröristler Ayn El Arap (Kobani) ve Kamışlı dahil Türkiye sınırından 30 kilometre güneye çıkarılacak" diye konuştu.

Rojava’ya yönelik askeri operasyonun Suriye'nin geleceği için dönüm noktası olduğunu belirten Çavuşoğlu, "Buralarda (Suriye'nin kuzeyi) nüfusun çoğunluğu Arap. Yönetimde Araplar olacak. Kürtler varsa onlar da yönetimde olacak" ifadesini kullandı.

Suriye hükümetiyle doğrudan bir temasları olmadığını, istihbari temas olabileceğini açıklayan Çavuşoğlu, Suriye'nin Adana mutabakatını uygulama kapasitesi olmadığını söyledi.