Çavuşoğlu: Yaptırımlardan korksaydık harekâtı başlatmazdık

12/10/2019 - 20:47 Kategori Haberler

BasNews - Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rojava'ya yönelik harekâta yönelik dünyadan yükselen tepkilere ilişkin "Yaptırımlardan korksaydıkharekâtı başlatmazdık" şeklinde tepki gösterdi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Rojava harekâtı bağlamında, “Türkiye tecrit edilmekten korkmuyor mu?” sorusuna, “Türkiye neden tecrit edilmekten korksun? Teröre karşı koyuyoruz, terör hepimizin ortak düşmanıdır” yanıtını verdi.

DW’nin sorularını yanıtlayan Çavuşoğlu, harekat sonrası İran Meclis Başkanı Ali Laricani’nin İstanbul ziyaretini iptal etmesini değerlendiren “Ülkelerden birinin Meclis Başkanı’nın aldığı karar hakkında yorumda bulunmak istemem” dedi.

Çavuşoğlu "Rusya, İran, Avrupa ve Arap ülkeleri Türkiye’nin Suriye’deki harekatına karşı çıktı. Türkiye tecrit edilmekten korkmuyor mu?" sorusuna şu cevabı verdi:

"Türkiye neden tecrit edilmekten korksun? Biz teröre karşı koyuyoruz, terör ise hepimizin ortak düşmanıdır. Rusya’nın harekata karşı olduğunu sanmıyorum, Rusya’yı rahatsız eden, ülkenin toprak bütünlüğü ve birlik beraberliği gibi bazı hassas noktalar var. Biz de bu konuda rahatsızız. Türkiye, Rusya ve İran’ın tüm ortak açıklamalarına bakılacak olursa biz buna (ülkenin toprak bütünlüğünün korunması) vurgu yapmıştık. Terör örgütü ise ayrılıkçı bir gündemle ülkeyi bölmenin peşinde. Biz bunun da önüne geçmeye çalışacağız. Biz, Rusya ile birlikte terörle mücadele ediyoruz. Bu nedenle Rusya bizi Birleşmiş Milletler’de (BM) destekledi. Eğer bazı ülkelerin bizim terörle mücadelemiz ile ilgili çifte standartları varsa, bu onların kendi sorunudur. Biz tecrit edilmekten korkmuyoruz, zira biz terörle mücadeleyi hedeflediğimiz için doğru bizim tarafımızda."