Çavuşoğlu'ndan Türkiye'yi eleştiren Macron'a sert çıkış: Haddini aştı!

02/10/2019 - 10:34 Kategori Haberler

BasNews – Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ‘Türkiye’de ifade özgürlüğü ve hukukun üstünlüğü konusunda gerilediği’ eleştirisinde bulunan Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a sert çıkıştı: “ Haddini aştı”

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nin (AKPM) 70. yılı çerçevesinde Strazburg’da yaptığı konuşmada Türkiye’ye yönelik sert eleştirileri ile dikkat çekti. Toplantıda Türkiye’yi temsil eden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan Macron’a sert tepki geldi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, konuşmasında Berlin Duvarı’nın yıkılmasından 30 yıl sonra bazı Avrupa ülkelerinde insan hakları konusunun sorgulandığını belirterek, otoriter yönetimlere örnek verirken Rusya ve Türkiye’ye atıf yaptı. Türkiye’de ifade özgürlüğü, hukukun üstünlüğü konularının geriye bırakıldığı belirten Macron, insan hakları savunucuları, gazeteciler ve akademisyenlerin yargı süreçlerinin dikkatle izlenmesi gerektiğini kaydederek “Onların yanında olmalıyız” dedi.

Macron: Türkiye'nin baskılarına boyun eğmemeliyiz

Konuşmasının sonunda sorulara cevap veren Macron, Yunan parlamenterin mülteci krizine ilişkin sorusu için, "Sığınmacı konusunun Türkiye tarafından bir baskı unsuru olarak kullanıldığını söylemekte haklısınız. Bence doğru cevap bu baskılara boyun eğmek değil" şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Macron, Türkiye ile imzalanan mülteci anlaşmasının uygulanması için gerekenin yapılması ve Ankara ile ortak çalışılması taraftarı olduğunu ifade etti.

Diğer yandan Suriye'nin kuzey doğusunda Türkiye ile açıktan bir anlaşmazlık olduğunu hatırlatan Macron, "Hiçbir şart altında Suriye politikamız Türkiye'nin baskıları altında şekillenmemelidir" dedi.

Çavuşoğlu: Haddini aştı

Macron’un sözlerine Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu sert tepki gösterdi. Onursal Başkan olarak Konsey toplantısı için Strazburg’da bulunan Çavuşoğlu, “Macron’un Türkiye’ye dil uzatması haddini aşmaktır” diye konuştu.

Bugüne kadar AB ile yapılan anlaşmayı eksiksiz uyguladıklarını belirten Çavuşoğlu, “Eleştirilmesi gereken varsa, AB ve AB’nin lideri gibi geçinmeye çalışan Fransa gibi ülkelerdir. Macron, kaç göçmeni Fransa’ya almıştır? O göçmenler yerine YPG/PKK’lileri Elysee Sarayı’nda sık sık ağırlıyor” dedi. Macron’un konuşması sırasında Fransa tarafının salona basını sokmadığını dile getiren Çavuşoğlu, “Madem bu kadar hassas, AKPM’ye hitap ederken neden gazeteciler içeri alınmamıştır? Hani basın özgürlüğü” diye sordu. Fransa’daki Macron karşıtı eylemleri ve OHAL uygulamalarını da anımsatan Çavuşoğlu, “Macron’un bugünkü konuşmalarını ayakları pislik içinde gömülüyken, öten horoza benzetiyorum” ifadelerini kullandı.

"Türkiye ile ilgili eleştiri yapabilecek son ülke Fransa'dır"

Fransa'daki Benalla skandalına değinen ve AKPM'ye Macron'un baskıları nedeniyle gazeteci alınmadığını söyleyen bakan, Paris yönetiminin ifade özgürlüğü konusunda tartışmalı uygulamaları olduğunu belirtti.

Çavuşoğlu, Fransa'da sarı yeleklilerin gösterilerinde polisin tutumu ve bu ülkedeki olağanüstü hal sürecine vurgu yaparak, "Tüm bunlar açıkça ortadayken, Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un Türkiye'ye dil uzatması haddini aşmak olmuştur. Macron'un bugünkü konuşmalarını ayakları pislik içinde gömülüyken, öten horoza benzetiyorum" diye konuştu.