ABD ve HSD 'güvenli bölge'yi görüştü

16/09/2019 - 16:40 Kategori Haberler

BasNews - Türkiye’yle ABD arasında Rojava için yürütülen 'güvenli bölge' görüşmeleri kapsamında, Suriye Demokratik Güçleri'nin (HSD) ile ABD’li askeri yetkililer arasında bir toplantı gerçekleşti.

Tel Abyad’da yapılan toplantıya, ABD liderliğindeki koalisyondan Amerikalı komutanlar ile Tel Abyad Askeri Konseyi  ve HSD katıldı.

Gazete Duvar'daki habere göre, toplantının ardından koalisyondan yapılan yazılı açıklamada,

“Koalisyon komutanları, güvenlik mekanizmasının bulunduğu bölgede yaşayan askeri ve sivil konsey liderleri ile görüştü. Mekanizmadaki ilerleme ve konsey liderlerinin halkı güvenli tutma yönündeki çabaları ele alındı” ifadeleri kullandı. “Güvenlik mekanizmasının ilk safhasında iyi ilerleme olduğunu görüyoruz” denilen açıklamada, “Koalisyon ve HSD Türkiye’nin endişelerini gidermek adına tahkimatları belirlemek ve kaldırmak için birkaç devriye gerçekleştirdi” ifadeleri yer aldı. Açıklamada, ABD ile Türkiye’nin dört askeri uçuşunun gerçekleştirdiği, ‘güvenlik mekanizması’nın ek ayrıntıları için iki ülke arasındaki temasların süreceği de belirtildi.

Türkiye ile ABD arasındaki 'güvenli bölge' anlaşmasının ayrıntıları henüz netleşmiş değil. İki ülke 8 Eylül’de ilk ortak devriyeyi gerçekleştirirken, Ankara ABD’nin adımlarını yeterli bulmadığını açıklamıştı.