Çavuşoğlu: İşbirliğinden sonuç çıkmazsa bu bölgelere gireriz

10/09/2019 - 14:20 Kategori Haberler

BasNews - Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fırat'ın doğusunda ABD ile birlikte güvenli bölge oluşturulmasıyla ilgili açıklama yaptı. Bakan, "ABD'nin attığı adımlar kozmetik adımlardır. ABD'nin oyalama sürecine girmek istediğini görüyoruz. İşbirliğinden sonuç çıkmazsa bu bölgelere gireriz" ifadelerini kullandı.

Açıklamanın ABD askeri heyetinin “güvenli bölgeyi” konuşmak üzere Ankara’ya gelmesi öncesine denk gelmesi dikkat çekti.

Karadağlı mevkidaşıyla bir araya gelen Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fırat'ın doğusunda ABD ile birlikte güvenli bölge oluşturulmasıyla ilgili soruyu yanıtladı.

Çavuşoğlu, "ABD'nin atıldığı ya da atıldığı söylenen adımlar kozmetik adımlardır. ABD Münbiç'te verdiği sözleri tutmamıştır. İkinci bir Münbiç olmaması için uyarılarımızı yaptık" dedi.

ABD’nin oyalama sürecine girdiğini belirten Çavuşoğlu "ABD terör örgütünden bağımsız hareket edemiyor" suçlamasında bulunarak "ABD'nin ortaya koyduğu tavır bizi tatmin etmiyor. ABD'nin oyalama sürecine girmek istediğini görüyoruz. Bu müzakerelerden bir sonuç çıkmazsa biz her türlü hazırlığımızı yaptık bölgeye gireriz. Bölge istikrara kavuşturulur. Amerika ile birlikte çalışmak istedik. Amerika'nın tavrı daha çok PKK, YPG yanlısı bir tavırdır. Bunu kabul etmemiz mümkün değildir" dedi.

Bakan Çavuşoğlu bu açıklamayı yaparken, Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, ABD Avrupa Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Korgeneral Stephen Twitty ve ABD Merkez Kuvvetler Komutan Yardımcısı Thomas Bergeson, bugün Ankara’ya geliyor.

Açıklamada, Twitty ve Bergeson başkanlığındaki ABD askeri heyetinin, Suriye’de oluşturulacak Güvenli Bölge kapsamında Genelkurmay Başkanlığı Karargahı’nı ziyaret edeceği vurgulandı.

"Güvenli Bölge" mutabakatı doğrultusunda sınır hattında ilk ortak kara devriyesi 8 Eylül günü yapılmış Türkiye ve ABD askerlerinin yanı sıra Gire Spi Askeri Meclisi üyeleri de yer almıştı.