İdlib'e giren TSK konvoyuna hava saldırısı: 3 ölü, 12 yaralı

19/08/2019 - 13:23 Kategori Haberler

BasNews - Suriye Haber Ajansı (SANA), Türk ordusuna ait mühimmat dolu bir konvoyun, İdlip eyaletine bağlı Han Şeyhun beldesinde "hükümet güçlerine karşı savaşan muhaliflere yardım için" Suriye'nin kuzeybatısına girdiğini ileri sürdü. Bu arada, Suriye uçaklarının bu konvoya tacizde bulunduğu bildirildi. 

Türkiye Milli Savunma Bakanlığı(MSB) ise hava saldırısını doğrulayarak, saldırıda 3 sivil hayatını kaybetti, 12 sivil de yaralandığını bildirdi.

İdlib'de 9 Numaralı Gözlem Noktası'na intikal esnasında Türk konvoyuna bir hava saldırısı düzenlendiği belirtilen MSB açıklamasında, mevcut anlaşmalara ve Rusya ile iş birliği ve diyaloga aykırı bu saldırının şiddetle kınandığı bildirildi.

MSB'den yapılan açıklamada şu ifadeler yer verildi: 

"İdlib bölgesinde Rusya Federasyonu ile yapılan mevcut mutabakat ve anlaşmalara aykırı olarak Rejim tarafından gerçekleştirilen ve sivil/masum insanlara büyük zararlar vererek giderek insanlık dramına dönüşen operasyonlar, Rusya Federasyonu makamlarına yapılan tüm uyarılara rağmen devam etmektedir.

Mutabakat ve anlaşmalara aykırı yürütülen bu operasyonlar sonucunda ikmal yollarının kesilme tehlikesiyle karşı karşıya kalan 9 Numaralı Gözlem Noktasının güvenliğini sağlamak, ikmal yollarını açık bulundurmak ve bölgedeki sivil/masum insanların can kaybını önleyerek taraflar arasındaki gerginliği azaltmak maksadıyla, 19 Ağustos 2019 günü saat 05.30’da, koordinasyon için önceden Rusya Federasyonu tarafına bilgi verilerek bölgeye bir kuvvet intikali başlatılmıştır.

Söz konusu intikal esnasında konvoyumuza, saat 08.55’te bir hava saldırısı düzenlenmiş, saldırıda konvoy bölgesinde bulunan 3 sivil ölmüş, 12 sivil yaralanmıştır. 

Mevcut anlaşmalara ve Rusya Federasyonu ile aramızdaki işbirliği ve diyaloga aykırı olan bu saldırıyı şiddetle kınıyor, meşru müdafaa haklarımız saklı kalmak kaydıyla, tekrar etmemesi için gerekli tedbirlerin ivedilikle alınmasını bekliyoruz."

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi tarafından yapılan açıklamada, Esad güçlerinin düzenlediği hava saldırısında Türk konvoya eşlik eden bir muhalifin öldüğü ve bu saldırı sırasında yaralananların olduğu kaydedildi.

Askeri strateji uzmanı Metin Gürcan, Han Şeyhun hattı üzerinde ilerleyen TSK konvoyunun Esad güçleri tarafından durdurulduğunu yazdı.

Gürcan twitter hesabından yaptığı açıklamada, TSK konvoyunun Esad güçleri tarafından taciz edildiğini bildirdi.

Türk Milli Savunma Bakanlığı’ndan sabah saatlerinde yapılan açıklamada “Fırat Kalkanı Harekat bölgesinde görev yapan TSK unsurlarına, Tel Rıfat'taki PKK/YPG'li teröristlerce saldırıda ve taciz ateşinde bulunuldu. Bölgede bulunan ateş destek vasıtalarıyla gerekli karşılığı veren TSK, teröristlere ait hedefleri vurdu.” ifadelerine yer verildi.