İBB seçimleri dış basında geniş yankı buldu

24/06/2019 - 10:32 Kategori Haberler

BasNews - YSK’nın kararı sonrası yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı Ekrem İmamoğlu’nun kazanmış olması dış basında geniş yer buldu.

Büyük tartışmaları da beraberinde getiren seçim süreci bugün Türkiye’de olduğu kadar dünyada da gündem oldu . gazetelerinden Wall Street Journal, Türkiye’deki seçime geniş yer ayırdı. “Seçmen, Türkiye’nin en büyük şehrine pazar günü geri dönüyor” ifadesinin kullanıldığı haberde, “Mart ayındaki seçimde Ankara’yı kaybetmesinin ardından İstanbul’da da kaybetmesi durumunda ABD ile diplomatik bir krizi çözmeye çalıştığı bir dönemde Erdoğan’a büyük bir zorluk olacak” yorumu yapıldı.

Haberde ayrıca “Mart ayında yapılan seçimde Erdoğan’ın adayı az farkla kaybederek bir zamanlar dominant olan AKP’ye desteğin düştüğünü gösterdi” ifadelerine yer verildi.

AP: Muhelefetin yeni umudu

Amerika merkezli Associated Press ise “Türkiye’de muhalefet İstanbul’da tekrarlanan seçimde yeniden kazanmayı hedefliyor” başlığıyla duyurduğu haberinde

“İmamoğlu rekabetçi bir şekilde CHP’nin uzun bir aradan sonraki ilk belediye başkanı olmaya çabalıyor. AKP’nin adayı Binali Yıldırım’ın kampanyası şehrin altyapı ve ulaşım sistemini modernize etmek odaklıyken İmamoğlu’nun kampanyası yoksulluk ve yapılan usulsüzlükler üzerineydi. Erdoğan’ın hükümeti bu iddiaları reddetti” yorumu yapıldı.Associated Press hazırladığı dosya haberde, “İmamoğlu’nun birçok destekçisi onu muhalefetin yeni umudu olarak görüyor” ifadesini kullandı.

Dış basında seçimle ilgili şunlar söylendi:

The New York Times: Türkiye’nin cumhurbaşkanı yenilenen seçimde ağır bir mağlubiyete uğradı.

The Washington Post: Muhalefet adayının tekrarlanan İstanbul belediye seçimini kazanması, Erdoğan’ın iktidar partisini sekteye uğrattı.

Bloomberg: İstanbul’un rakip adayı seçmesi Erdoğan’a ciddi bir darbe indirdi.

Deutsche Welle: Tartışmalı yenilenen seçimin sonuçları cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iktidar partisine darbe vurdu.

BBC: Seçim sonucu, daha önce “İstanbul’u kazanan Türkiye’yi kazanır” diyen Erdoğan’ın gerilemesi olarak görülüyor.

The Guardian: AKP’nin İstanbul’u CHP adayına kaybetmesi, cumhurbaşkanını mahçup etti.

Euronews: Tekrarlanan İstanbul seçiminin kaybedilmesi, cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 16 yıllık iktidarı boyunca aldığı en büyük darbe oldu.

Hollanda Televizyonu (NOS): Erdoğan’ın partisi için tarihi yenilgi: İstanbul’u muhalefet adayı kazandı.

De Telegraaf: Erdoğan’a ağır darbe.

AD: Erdoğan için acı verici yenilgi: İstanbul’u muhalefet aldı.

Die Welt: Erdoğan dönemi sona eriyor.

Die Zeit: Ekrem İmamoğlu'nun Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimindeki tarihi zaferi Türklerin bütün baskılara rağmen otokrasiyi kabul etmeyeceklerini gösteriyor.

Frankfurter Allgemeine Zeitung: İstanbul’da kontrol kaybı

Belçika’da Flamanca yayın yapan gazete ve televizyonlar da sonuçlarla ilgili olarak, “Erdoğan’ın adayı yenilgiyi kabul etti”, “Erdoğan için tarihi yenilgi” ve “İstanbul’da muhalefet yeniden kazandı” başlıklarını kullandı.