Riyad'dan BM'nin Kaşıkçı raporuna tepki: Çelişkili

20/06/2019 - 09:16 Kategori Haberler

BasNews - Suudi Arabistan, BM'nin Cemal Kaşıkçı raporuna "açık çelişkiler ve temelsiz iddialar" içerdiği gerekçesiyle tepki gösterdi. 

Suudi Arabistan, gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinde Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın rolünün daha detaylı araştırılması yönündeki Birleşmiş Milletler raporuna tepki gösterdi.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi'nin cinayetin arkasında olduğuna yönelik iddiaları reddeden Dışişleri Bakanı Adil el Cubeyr Twitter üzerinden bir dizi paylaşım yaptı.

Cubeyr, paylaşımlarında raporda açık çelişkiler ve temelsiz suçlamalar bulunduğunu, Suudi Arabistan egemenliğine yönelik her türlü müdahalenin reddedildiğini ifade etti.

Soruşturmayı yürütme yetkisinin Suudi Arabistan yargısına ait olduğunu hatırlatan Cubeyr yargılama sürecinin bağımsız olarak işlediğini açıkladı. Cubeyr ayrıca, Suudi Arabistan liderliğine yönelik her türlü iddiayı reddettiklerini belirtti.

Öte yandan Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da raporun açıklanması üzerine Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "BM Raportörü Callamard'ın Kaşıkçı cinayetinin aydınlatılmasına, sorumlularının hesap vermesine yönelik tavsiyelerini kuvvetle destekliyoruz" ifadesini kullanmıştı.