Rusya'da IŞİD'e ait finansman ağı ortaya çıkarıldı

19/06/2019 - 13:46 Kategori Haberler

BasNews – Rusya’nın 6 federal bölgesinde IŞİD için para toplayan finansman ağının ortaya çıkarıldığı açıklandı.

Rusya Soruşturma Komitesi Başkanı Svetlana Petrenko, IŞİD’in Rusya’daki bir finansman ağının ortaya çıkartıldığını belirterek, ülkenin 6 federal bölgesinden IŞİD için kaynak toplandığını ifade etti.

Rusya Soruşturma Komitesi Başkanı Svetlana Petrenko, ülkede terörün finanse edilmesine ilişkin geniş çapta arama operasyonları düzenlendiğini açıkladı.

Petrenko, Suriye’de IŞİD saflarına katılan Rusya vatandaşlarının 2014-2017 döneminde Rusya toprakları içinde örgüt için kaynak toplama faaliyetleri yürüttüğü tespit edildiğini vurguladı.

Bu amaçla Dağıstanlıların organize edildiği ve bu kişilerin ülkenin farklı yerlerinde ödeme sistemleri ve bankla kartları aracılığıyla para topladığının ve daha sonra da toplanan paraların Suriye’nin IŞİD kontrolündeki bölgelerine aktarıldığı belirtildi.

Kuzey Kafkasya, Güney, Merkez, Sibirya, Kuzeybatı ve Ural federal bölgelerinde 200’den fazla kişiden ‘bağış’ olarak en az 8 milyon ruble (126 bin dolar) toplandığı öğrenildi.

Sputnik’de yer alan habere göre, Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), terör hücresinin Moskova, Moskova bölgesi ve Hantı-Mansi özerk bölgesinin yanı sıra Krasnoyarsk, Astrahan, Stavropol bölgeleri ve Dağıstan Cumhuriyeti olmak üzere 7 bölgede faaliyet gösterdiği tespit edildiği açıkladı.

Moskova’da iki kişinin örgüte yardım etmek şüphesiyle gözaltına alındığı, bu kişilerin örgütteki rolü ve başka suçlara dahil olup olmadıklarının araştırıldığı belirtildi.

Arama operasyonları çerçevesinde ayrıca örgüt hücresinin iletişim ve ödeme araçlarının yanı sıra terör suçuna dahil olduklarına ilişkin kanıtların da toplandığı öğrenildi.