Danimarkalı parlamenter: IŞİD’in yenilgisinde Mesrur Barzani’nin rolü büyük

15/06/2019 - 15:11 Kategori Haberler

BasNews - Danimarkalı parlamenter Lars Aslan Rasmussen, yeni Kürdistan Bölgesi Hükümeti kabinesini kurmakla görevlendirilen Mesrur Barzani’nin, IŞİD’in yenilgiye uğratılmasında büyük rolü olduğunu, gelecekte de Kürdistan ile Danimarka arasında güçlü ilişkiler kurulmasını sağlayacağını söyledi.

Mesrur Barzani’nin yeni hükümeti kurmakla görevlendirilmesinin yankıları sürüyor.

K24’e konuşan Sosyal Demokrat Parti Parlamenteri Lars Aslan Rasmussen, “Her şeyden önce Sayın Mesrur Barzani’yi kutluyorum. Bana göre Barzani ve Kürdistan Bölgesi Hükümeti’yle güçlü ilişkilerimizin olması önemli. Bu ilişkiler önemli ve gereklidir. Mesrur Barzani bir Kürt liderdir ve ailesinin de Avrupa ülkelerinin Kürdistan’a desteği ve ilişki kurmasında önemli rolü var. IŞİD’in yenilgiye uğratılmasında da büyük rolü vardı” dedi.

Sosyalist Halk Partisi Parlamenteri Halime Oğuz da Mesrur Barzani’yi yeni görevinden dolayı tebrik ederek, “Kurulacak güçlü ve demokrat bir hükümet, Kürt davasını dışarda daha çok güçlendirir. Yeni Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin Ortadoğu’da örnek bir demokratik hükümet olmasını umut ediyorum” ifadelerini kullandı.

Halime Oğuz şunları söyledi:

“Mesrur Barzani’nin,  Kürtlerin güçlü desteğini alabilmesi aynı zamanda Kürtlerin haklarını elde edilebilmesi için Ortadoğu’da demokratik ve özgürlükçü bir hükümet kurmasını umut ediyorum. Avrupa ülkeleriyle güçlü ilişkiler kurmasını temenni ediyorum. Bunların gerçekleşmesinin Kürt davasına katkılar sunacağını düşünüyorum.”

Kürdistan Bölgesi’nin 9’uncu hükümet kabinesini kurmakla görevlendirilen Mesrur Barzani, hükümet kurma çalışmalarına başladı ve 30 gün içinde kabinesini parlamentoya sunması bekleniyor.