Binali Yıldırım: Atatürk de Kürdistan sözünü kullandı

09/06/2019 - 20:52 Kategori Haberler

BasNews - AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, Diyarbakır ziyaretinde yaptığı konuşma ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Elazığ Dernekler Federasyonu ve Fındıkzade Elazığlılar Derneği’nin bir etkinliğinde konuşan Binali Yıldırım, Diyarbakır ziyaretinde "Kürdistan" kelimesini kullanmasıyla ilgili "Kürdistan sözü Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün cumhuriyetin kurulmasından önce istiklal mücadelesinde bölgeden gelen temsilciler için kullandığı sözdür. Benim ifadem ondan ibarettir." şeklinde konuştu.

Konuşmasını "Bu ülkenin her karış toprağında yaşayan insanlar bizim birinci sınıf vatandaşımızdır." şeklinde sürdüren Yıldırım, "Kimse Kürtleri ötekileştirmeye, ayrıştırmaya çalışmasın. Biz etle kemik gibiyiz." dedi.

Diyarbakır’da konuşan Binali Yıldırım, “İstiklal mücadelesini başlatırken daha savaş yıllarında bile Ankara’da Büyük Millet Meclisi’ni toplayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün davet ettiği millet temsilcilerinin arasında Kürdistan mebusu da vardı, Lazistan mebusu da vardı, Anadolu’nun her tarafından temsilci vardı” ifadelrini kullanmıştı.