Meksika’nın en etkili 100 kadınından biri Kürt

26/05/2019 - 17:22 Kategori Haberler

BasNews- Kürt - Meksikalı aktivist Hanna Jaff, geçtiğimiz günlerde Meksika'daki en etkili 100 kadından biri seçildi.

Aktivist, yazar ve politikacı Hanna Jaff, 20 Mayıs'ta Forbes Mexico'nun kapağında Kuzey Amerika ülkesi Meksika’da en etkili 100 kadından biri olarak gösterildi.

Hanna Jaff, Twitter üzerinden paylaştığı mesajında, “132 milyon kişiden oluşan bir ülkede, Meksika'daki en güçlü 100 kadından biri olarak gösterilmekten onur duyuyorum!” dedi.

Kürt bir baba ve Meksikalı bir annenin çocuğu olarak Meksika’da dünyaya gelen Jaff, yıllarca süren siyasi ve insani çalışmalara katıldı.

Hanna Jaff, aynı zamanda 2013'teki kuruluşundan bu yana dünya çapında 180'den fazla yardım etkinliği gerçekleştiren ve kâr amacı gütmeyen bir organizasyon olan Jaff Eğitim Vakfı'nın da kurucusu. Vakıf, dünya çapında 120 binden fazla göçmen ve mülteciye eğitim verdi.

Jaff 2013'te, Meksika'da dört günde 80 bin kişinin katıldığı ilk ve en büyük Kürt Festivali'ni düzenledi.

Ayrıca çocuklara ve yetişkinlere İngilizce öğrettiği Kürdistan Bölgesi'ndeki mülteci kamplarını sık sık ziyaret ediyor.

Hann Jaff, 2017'de Erbil'de yardım faaliyeti sürdürdüğü sırada K24’e verdiği demeçte, “Kürdistan'da yalnızca toplumsal sorunların üstesinden gelmek için değil, aynı zamanda ulusal kurtuluşa ulaşmak için de bulaşıcı ilham kaynağı oluşturmak istiyorum” demişti.

Jaff, “Bağımsız, birleşik, müreffeh ve barışçıl bir Kürdistan için birlikte olmak zorundayız. Bir kişi bunu yapamaz” ifadelerini kullanmıştı.