CPT heyetinden İmralı'ya ziyaret

21/05/2019 - 11:18 Kategori Haberler

BasNews - CPT, 6-17 Mayıs tarihleri arasında İmralı da dahil Türkiye ve Kuzey Kürdistan’daki çok sayıda cezaevinin ziyaret edildiğini duyurdu.

Avrupa Konseyi’ne (AK) bağlı İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT) tarafından yayınlanan açıklamada, 6-17 Mayıs tarihleri arasında Türkiye ve Kuzey Kürdistan’daki çok sayıda cezaevine ‘ad hoc’ (amaca özel) ziyaretlerin gerçekleştirildiği bilgisi paylaşıldı.

Bu ziyaretler kapsamında PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın tutulduğu İmralı’ya da gidildiği belirtilen açıklamada, buradaki tüm tutsakların koşullarının 2016 yılında yapılan CPT heyeti ziyareti sonrasında yayınlanan tavsiye raporuna uygun olup olmadığının incelendiği kaydedildi.

Açıklamada, İstanbul, Diyarbakır, Ankara ve Urfa’daki çok sayıda cezaevi ile polis karakollarının da ziyaret edildiği bilgisi verilirken, cezaevlerinde bulunan veya serbest kalan yüzlerce kişiyle de görüşüldüğü ifade edildi.

CPT açıklamasına göre, İçişleri, Adalet ve Sağlık bakanları ile yardımlarının yanı sıra Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK) adlı kurumla da görüşülürken, cezaevleri ile polis karakollarında edinilen ‘ilk izlenimler’ Türkiye yetkililerle paylaşıldı.

Heyete CPT Başkanı MykolaGnatovskyy’nin başkanlığı ettiği, CPT Türkiye Bölümü Şefi Michael Neurauter ile CPT Sekreterliği’nden Elvin Aliyev’in de heyette yer aldığı bilgisi paylaşılan açıklamada, ziyaretlere katılan diğer isimlerin ise şunlar olduğu belirtildi: DjordjeAlempijević, NicoHirsch, Julia Kozma, DavorStrinović, HansWolff.