Erdoğan ile Abdulmehdi’den ortak basın toplantısı

15/05/2019 - 22:17 Kategori Haberler

BasNews- Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Ankara’da düzenlenen toplantıda konuşan Erdoğan, şunları söyledi:

“Kardeş Irak halkının ve tüm İslam aleminin Ramazan-ı Şerif'ini tebrik ediyorum. Abdulmehdi ile ilişkilerimizi tüm boyutlarıyla değerlendirdik. Bölgesel rolünü yeniden üstlenmesiyle Irak'ın barış ve istikrara daha önemli katkılar sağlayacağına inanıyoruz. “

“Görüşmemizde Türkiye ve Irak ilişkilerini tüm boyutlarıyla değerlendirdik” diyen Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

“Irak'ın siyasi birliği ve toprak bütünlüğü Irak siyasetinin temelini oluşturuyor. Türk yatırımcılar Irak'tan vazgeçmedi, işçilerimiz, mühendislerimiz bu uğurda canlarını da verdi. IŞİD, tarafından tahrip edilen Kerkük-Ceyhan petrol boru hattının bir an önce faaliyete geçmesini görüştük. Gerekli bölgelerde barajlar yapılması konusunu gündeme getirdik. Çalışma grubumuzun Irak'ın en kısa sürede ziyaret etmesi konusunda mutabık kaldık.”

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi ise, şu açıklamalarda bulundu:

“Türkiye ve Irak ortak tarihe sahip iki kardeş ülke. 20 milyar dolar ticaret hacmi hedefimiz var. İki ülkenin çıkarına olacak birçok adım atabiliriz. Su, petrol, enerji konusu, sınır kapıları meselesi, ortak barajlar, sanayi alanında bizler ikili bağlamda birçok meseleyi ele aldık.”

“Türkiye eskiden de olduğu gibi Irak'ın yakınında yer almaktaydı” diye konuşan Abdulmehdi, sözlerine şöyle devam etti:

“En zor zamanlarında dahi Irak'ın yanında oldu. Özellikle canlarını feda eden Türk kardeşlerimiz oldu. Bundan dolayı bizler minnettarız ve müteşekkiriz.”