Çavuşoğlu: Haydi Türkiye'nin AB üyeliğini yeniden rayına oturtalım

15/05/2019 - 14:21 Kategori Haberler

BasNews - Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'nin Politico gazetesinde kaleme aldığı bir makalede "Tarih Türkiye-AB ilişkilerinin önemini defalarca kanıtladı" ifadelerini kullandı.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'nin Politico gazetesinde 'Haydi Türkiye'nin AB üyeliğini yeniden rayına oturtalım' başlıklı bir makale kaleme aldı. 

Çavuşoğlu, AB-Türkiye ilişkilerinin geçmişi, müzakere fasılları, samimiyet algısı üzerine görüşlerini paylaştı.

Eski Başbakan Turgut Özal'ın müzakerelere ilişkin 'uzun, ince bir yol' yorumuna atıfta bulunan Çavuşoğlu, bu sürecin sadece uzun ve ince değil aynı zamanda engebeli olduğunu belirtti.

Çavuşoğlu, ilişkilerin, 1980 askeri darbesi, 1990'larda AB'nin beşinci genişleme dalgasından Türkiye'nin dışarıda bırakılması ve en son 15 Temmuz darbe teşebbüsü ile üç kez gölgelendiğini anımsattı.

Her defasında sürecin rayına oturtulduğuna dikkat çeken Çavuşoğlu, "Bugün biz yine umut vermeyen benzer bir durumdayız. Fakat, bir kez daha, Türkiye'nin AB sürecini yeniden rayına oturtma için Avrupalı arkadaşlarımızla bir mutabakata ulaşabilmeyi başaracağımızdan hiç şüphem yok" görüşünü paylaştı.

Çavuşoğlu, OHAL'in kaldırıldığı ve Reform Eylem Grubu'nun (REG) yeniden bir araya geldiğine vurgu yaparak şu ifadeleri kullandı:

"Avrupa Konseyi'nin kurucu üyesi olarak Türkiye, darbe sonrası önlemlerini, uluslararası norm ve hukukun üstünlüğü doğrultusunda aldı. Önlemlere ilişkin Türkiye'yi eleştirenler, bunun basit siyasi bir durum değil Türk demokrasisinin varoluşsal meselesi olduğunu anlayamıyorlar. Ayrıca teşebbüsün sebep olduğu travmanın da tam anlamıyla farkına varamıyorlar. Şüphesiz AB süreci hükümet gündemimizin en üstünde. Olağanüstü hali Temmuz 2018'de sonlandırdık. İki buçuk yıllık ara sonrası, siyasi reformları canlandırma amacıyla kilit bakanlarımızdan oluşan REG'i yeniden bir araya getirdik."

Dünyanın en istikrarsız bölgelerinden birinde özgürlük ve güvenlik arasındaki dengeyi hedef alan zorluklara rağmen, Türkiye durmaksızın en yüksek standartlara layık olan Türk milleti için demokrasisini sağlamlaştırmaya çabalıyor." değerlendirmesinde bulunan Çavuşoğlu, Türkiye'nin bu niyetle, terörün verdiği zarar, düzensiz göçün ağır yükü ve kanlı darbe teşebbüsüne rağmen, son on yılda AB'nin mevzuatı doğrultusunda 2 binden fazla yasayı kabul ettiğine dikkati çekti.

Çavuşoğlu, "Biz yapıcı eleştiriye açıklığımızda daima samimi olurken, Türkiye'yi en çok eleştirdiği müzakere fasıllarının açılmasından imtina eden AB'yi alaycı buluyorum" görüşünü paylaştı. 

İkinci kuvvetli sebep olarak Çavuşoğlu, mevcut uluslararası atmosferin daha yakın bir ittifak için güçlü motivasyon sağladığını belirtti. 

Çavuşoğlu, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) 31 Mart'taki İstanbul belediye seçimlerinin sonuçlarını feshetme kararına da makalesinde yer verdi.

YSK'nın kararını, "Önceki mesleki çalışmaları için Avrupa izleme mekanizmalarının övgüsünü alan bağımsız bir organ tarafından alınan son adli karar" şeklinde niteleyen Çavuşoğlu, kurulun bu kararı, temel olarak bazı seçim kurullarının yasadışı kompozisyonu üzerine aldığını belirtti.

Seçimlerin yeniden 23 Haziran'da yapılacağını anımsatan Çavuşoğlu, "Türkiye, özgür ve adil seçim yapma rekoruyla gurur duyuyor ve yeni seçimlerde en yüksek uluslararası standartlar altında kesinlikle elimizden gelenin en iyisini yapacağız" ifadesini kullandı.