Fransa'dan IŞİD'e katılan vatandaşlarının geri dönme talebine red

23/04/2019 - 20:21 Kategori Haberler

BasNews- Fransa Yüksek Mahkemesi, IŞİD’e katılmış vatandaşlarının tekrar ülkelerine izin verilmemesine yönelik karar aldı.

Fransa Yüksek Mahkemesi tarafından yapılan açıklamada, Fransa vatandaşı olup IŞİD’e katılan kadınların çocuklarıyla birlikte tekrar Fransa’ya dönme talebinin reddedildiği belirtildi.

IŞİD'in Irak ve Suriye’de terör eylemlerine başlamasının ardından yüzlerce Avrupalı genç kadın ve erkek ülkelerinden ayrılarak örgüte katılmıştı.

Bağoz’un IŞİD’den kurtarılmasının ardından Demokratik Suriye Güçleri’ne (HSD) teslim olan yüzlerce Avrupalı kadın çocuklarıyla birlikte ülkelerine dönmek istediklerini açıklamıştı.

Söz konusu kadınların birçoğunun IŞİD mensubu olan eşleri öldürüldüğü için Fırat’ın doğusundaki kamplarda çocuklarıyla birlikte kalıyorlar.

Avrupa ülkelerinde IŞİD’li kadın ve çocuklarının tekrar ülkelerine dönmesine yönelik birbirinden farklı görüşler dillendiriliyor.

Geçtiğimiz günlerde Fransız Liberation gazetesinde yer alan haberde, IŞİD'e katılıp şuan HSD’nin elinde bulunun Fransa vatandaşı 250 erkek, kadın ve çocuğun bulunduğu belirtilmişti.