Macron'dan 'Baxoz' açıklaması: Saygımı ifade ediyorum

23/03/2019 - 21:28 Kategori Haberler

BasNews - Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “Demokratik Suriye Güçleri (HSD), IŞİD’in son kalesinin düştüğünü duyurdu. Ortaklarımıza ve Fransa’nın da parçası olduğu uluslararası koalisyonun ordularına saygımı ifade ediyorum” dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Twitter’da HSD’nin, Baxoz’da zafer kazandıklarını ve IŞİD’in Suriye’de askeri olarak son bulduğunu duyurmasıyla ilgili bir açıklama yaptı.

Macron, “Güvenliğimiz için, kararlı bir şekilde teröristlerle mücadele ettiler” ifadelerini kullandı.

Fransa Cumhurbaşkanı devamla şu ifadeleri kullandı:

“IŞİD’in kurbanlarını da unutmuyoruz. Bugün aşılan eşik devasadır: Ülkemiz için büyük bir tehlike bertaraf edildi. Ama tehdit devam ediyor ve teröristlere karşı mücadele devam etmeli.”

Baxoz'da IŞİD'e karşı düzenlediği operasyonun 41'inci gününde zafer ilan HSD’nin Basın Sözcüsü Mustafa Bali, örgütün Suriye’deki varlığına son verildiğini açıkladı.

ABD’den IŞİD açıklaması

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, dün yaptığı açıklamada Suriye'de artık IŞİD'in elinde hiç toprak parçası kalmadığını bildirdi.

Elindeki Suriye haritasını basın mensuplarına gösteren Sanders, ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan'ın uçakta Trump'ı bilgilendirdiğini ve buna göre, Suriye'de artık IŞİD'in elinde hiç toprak parçası kalmadığını açıkladı.

Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump da, başkanlığı döneminde IŞİD’in bittiğini söyledi.

ABD yönetimi daha önce birkaç kez IŞİD'in yenildiğini açıklamış ve son kalan küçük bir toprak parçasının geri alınmak üzere olduğunu ifade etmişti.

Baxoz Operasyonu

2018 Eylül ayından beri Baxoz'u kuşatma altında tutan HSD, sivillerin çoğunluğunun tahliye edilmesinin ardından bölgeye kapsamlı bir harekat başlatmıştı. Ancak hem sivillerin hem de IŞİD üyelerinin sayısı tahminlerin üzerinde çıktığı için zaman zaman operasyonlara ara veriliyordu.

Son aylarda IŞİD'in kontrol ettiği bölgelerden on binlerce insan tahliye edilirken, binlerce IŞİD’li de HSD’ye teslim oldu.

Baxoz'a yönelik son operasyon 9 Şubat'ta başlatılmıştı.