Dr. Beşir Hedad: Musul felaketinin üzeri örtülmemeli

22/03/2019 - 23:07 Kategori Haberler

BasNews – Irak Parlemento Başkan Yardımcısı Dr. Beşir Hedad, eşi ve bir grup Irak parlamentosu parlamenterleriyle birlikte Cuma hutbesinden sonra Musul’u ziyaret etti. Hedad feribot felaketini yakından takip ettiklerini belirterek, yaşanan felaketin üzerinin kapatılmaması gerektiğini vurguladı.

Dr. Beşir Hedad sosyal medya (Facebook) hesabından yaptığı paylaşımda şunları belirtti: “Musul’da yaşanan feribot felaketini yakından incelemek ve hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dilemek için bugün Musul’u ziyaret ettim. Bizler bütün Irak halkının temsilcileriyiz, bizler bütün üzüntülü ve gamlı insanların temsilcileriyiz. Bu sebeple de Musul’da yaşanan ve 100’den fazla insanın hayatını kaybetmesine neden olan insanlık felaketinden sorumlu olanların ortaya çıkartılması ve cezalandırılması gerekmekte. Bu felaketin kesinlikle üzerine gidilmeli ve kesinlikle üzeri örtülmemelidir” ifadelerini kullandı.

Hedad paylaşımının sonunda şunları belirtti: “Halkımızın yaşadığı felaketi daha yakından görebilmek ve anlayabilmek için, bugün felaketin yaşandığı yere gittik. İncelemelerimiz neticesinde Pazar günü yapılacak Irak Parlamento oturumunda, yaşanan bu felakete ilişkin olarak, inceleme heyetinin elde ettiği bilgiler değerlendirilecek ve bu incelemelerin ne kadar objektif ya da ne kadar gerçek dışı olduğu, Parlamentoda tartışılarak kararlar alınacak. Buna bağlı olarak Musul’daki son durum, güvenlik sorunları ve yeniden inşaa problemleri ele alınarak çözümler üretilecek. ”