Irak Ordusu'ndan Şengal'e askeri sevkiyat

22/03/2019 - 15:07 Kategori Haberler

BasNews - Irak ordusunun, Şengal’in kuzeyinde bulunan Sinun nahiyesine bugün tanklarla birlikte takviye kuvvet gönderdiği bildirildi.

K24 muhabiri, Şengal'e giden silahlı güçlerin Irak ile Suriye sınırı arasında bulunan Um Deyban bölgesinde kontrolü sağlamak için yerleştiğini aktardı.

Bölgeye yasal olarak girdiklerini bildiren Irak ordusu, amaçlarının PKK’ye bağlı Şengal Direniş Birlikleri’nin (YBŞ) Irak ile Suriye sınırında bulunmasını engellemek olduğunu aktardı.

Geçtiğimiz hafta Şengal bölgesinde YBŞ ile Irak ordu güçleri arasında çatışma yaşanmıştı.

Çatışmalardan sonra Irak Genelkurmay Başkanı Osman el-Ganimi, Şengal'e takviye güç göndereceklerini açıklamıştı.

YBŞ ile Irak Ordusu arasında çatışma

Irak Başbakanlığı’na bağlı Güvenlik Medya Ağı'ndan yapılan yazılı açıklamada Ninova Operasyonlar Komutanlığı 72’nci Tugayı'na bağlı askeri kontrol noktasından izinsiz şekilde geçmek istediği, buna izin vermeyen Iraklı güçleri ile YBŞ’liler arasında çatışma yaşandığı belirtilmişti.

Yaşanan çatışmada, 2 Iraklı askerin yaşamını yitirdiği, 6 YBŞ’linin de yaralandığı kaydedilmişti.

K24’ün YBŞ kaynaklarından edindiği bilgiye göre, Musul’dan Şengal’in Sinun nahiyesine bağlı Bab Şilo köyündeki YBŞ kampına gelen Irak Ordusu’na bağlı birliklerin YBŞ’den bölgeyi terk edip, yerlerini Irak ordusun bırakmalarını istedi. YBŞ’nin söz konusu teklifi kabul etmemesi üzerine çatışma yaşandığı ifade edildi.

Irak ile Suriye sınırında bulunan Um Deyban bölgesinde de Irak Ordusu ile YBŞ arasında çatışma yaşandığı, çatışmada 1 Irak askerinin yaşamını yitirmiş, iki taraftan da yaralıların olduğu belirtilmişti.

K24’e konuşan ve isminin açıklanmasını istemeyen Irak Federal Polis kaynağı, Irak ordusunun YBŞ’den bulunduğu bölgeyi terk etmesinin istendiğini, YBŞ’nin bölgeyi terk etmemesi üzerine Irak Ordusu’na bağlı askerlerin Bab Şilo’ya gittiğini ifade etmişti.

2014’te Şengal’in terör örgütü IŞİD tarafından işgal edilmesi üzerine PKK, bölgede YBŞ, YJŞ, YPS gibi isimlerle farklı silahlı gruplar kurmuştu.

YBŞ ve diğer gruplar zaman zaman Şii milis grubu Haşdi Şabi’ye bağlı oldukları ve onlardan finansal destek aldıkları açıklamalarında bulunmuştu.