"F-35'ler için alternatif arayışı" iddiası

21/03/2019 - 12:04 Kategori Haberler

BasNews- ABD'nin, Türkiye'ye F-35 teslimatı için yapılan hazırlıkları dondurmaya hazırlandığı ve Türkiye'de üretilen F-35 parçaları için de alternatif arayışına girdiği iddia edildi.

Reuters’a konuşan üst düzey Amerikalı yetkililer, henüz net bir karar alınmamakla beraber Washington’ın F-35’lerin Türkiye’ye verilmesi sürecini durdurmayı gözden geçirdiğini söyledi.

ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) uluslararası güvenlik konularında bakan yardımcılığı görevini yürüten Katie Wheelbarger ise ajansa yaptığı açıklamada, “S-400 bir bilgisayar. F-35 bir bilgisayar. Kendi bilgisayarınızı rakibinizin bilgisayarına bağlamazsınız. (Türkiye’nin S-400 alması halinde) Yapılan şey bu olacak” ifadelerini kullandı.

Pentagon yetkilisi, “Ciddi olduğumuzun sinyalini verecek şekilde gönderimi durdurulabilecek çok şey var” dedi ancak daha fazla ayrıntı vermedi.

Wheelbarger, Pentagon’un Türkiye’de üretilen F-35 parçalarına alternatif aradığı iddialarını da resmen doğruladı. Amerikalı yetkili, “Tedarik zincirinde istikrar sağlanması için dikkatli bir program planlaması yapılıyor” dedi.

Ajansa isim vermeden konuşan bir diğer yetkili ise Eskişehir’de F-35 motorları için kurulan bakım deposuna alternatif aradıklarını söyledi. Yetkili, bu deponun Eskişehir yerine Batı Avrupa’da bir kentte kurulabileceğini söyledi.

Reuters, ABD tarafının ‘bir dönüm noktasına yaklaştığını’ ve böyle bir adım atılmasının, ‘Türkiye’nin gelişmiş F-35 uçakları ile Rus S-400 hava savunma sistemlerine aynı anda sahip olamayacağına dair bugüne dek verilen en güçlü sinyal olacağı’ yorumu yaptı. Türkiye’nin F-35 programına ortaklıktan çıkarılmasının, ABD ile son yıllarda yaşanan en ciddi krize yol açabileceği yorumu yapılıyor.

Türkiye, Amerikan savaş jeti F-35’lerin üretiminde önemli bir rol oynuyor. Aralarında TAI, ASELSAN, Havelsan gibi firmalarının yer aldığı yedi şirket, uçağın gövdesinden motoruna kadar 19 noktasında yer alan çok sayıda parçayı üretiyor.

ABD'den Türkiye'ye yaptırım sinyali: F-35 satışlarını gözden geçireceğiz

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi alması durumunda yaptırım uygulayacağı uyarısında bulunmuştu.

NATO’nun Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanı ABD’li Orgeneral Curtis Scaparrotti de Washington’a Rusya’dan S-400 füzeleri alma planından vazgeçmediği sürece Türkiye’ye F-35 savaş uçaklarını teslim etmemesi çağrısında bulunmuştu.