Video - Beşar Esad, Kürt sorunun çözümüne ilişkin konuşuyor

14/01/2019 - 13:46 Kategori Haberler

BasNews – Suriye devlet başkanı Beşar Esad, gazetecilerin sorularını yanıtladığı özel bir programda Kürt sorunu ve Kürdistan’ın bağımsızlığından bahsediyor.  

Son birkaç gündür sosyal medyada Suriye devlet başkanı Esad’ın Türkiye’de Kürt sorunu, kuzey Kürdistan’da barış sürecine ilişkin değerlnedirmelerinin yer aldığı bir video gündeme oturdu. Sözkonusu videoda Esad iki gazetecinin sorularını yanıtladığı görülüyor. Ancak videonun hangi tarihte çekildiği ise bilinmiyor.

Videoda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Beşar Esad, Türkiye’de Kürt sorunun çözümünün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dürüst davranmasına bağlı olduğunu belirterek kendisinin bu konuda Erdoğan’a inanmadığını söylüyor.

Bir gazeteci Erdoğan ile PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın 21 Mart’a yaptığı görüşmeden bahsederek bu görüşmede ikilinin Ortadoğu ve farklı ulusların durumlarını değerlendirdiğini sorması üzerine Esad “Evet görüştüklerine dair bilgim var” şeklinde cevap vererek daha fazla yorum yapmaktan kaçındığı görülüyor.

Suriye, Irak, Türkiye ve İran’da Kürt sorunun çözülmesi gerektiğini belirten Suriye devlet başkanı Kürtlerin Ortadoğu’da ülkeleri olduğunu ve binlerce yıldır bu topraklarda yaşadıklarını söyleyerek “Kürtler bu topraklarda misafir” değil dediği dikkat çekiyor. 

Rojava’da Suriye vatandaşlığı bulunmayan Kürtlere ilişkin de konuşan Beşar Esad, dört devlette Kürtlerin bir bütünen haklarının verilmesi halinde Kürtlerin bir daha bu devletlerden ayrılma ve bağımsız olma gibi bir fikirlerinin olmayacağını kaydetti.