"ABD, Türklerin Suriye'de Kürtleri katletmemesi konusunu güvence altına almaya çalışıyor"

Pompeo'dan Ankara'ya mesaj

04/01/2019 - 01:17 Kategori Haberler

BasNews- ABD Başkanı Donald Trump’ın Rojava'dan çekilme kararının ardından Kürtlerin geleceği tartışılırken ABD’den yeni bir açıklama geldi. Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD'nin, Türklerin Suriye'de Kürtleri katletmemesi konusunu güvence altına almaya çalıştığını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Newsmax haber sitesine verdiği röportajda ABD'nin Rojava’dan çekilmesiyle ilgili dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Pompeo, "ABD, Türklerin Suriye'de Kürtleri katletmemesi konusunu güvence altına almaya çalışıyor" ifadesini kullandı.

ABD'nin çekilme kararının ardından konuyu Türkiye ile görüştüklerini açıklayan Pompeo, "Başkan Donald Trump sadece çekilmeyi değil, bölgedeki diğer tüm konuları ortaya koydu. Bunlar Kürtlerin Türkler tarafından katledilmemesi konusunun güvence altına alınmasının önemi ve Suriye'deki dini azınlıkların korunması. Tüm bunlar Amerikan misyonunun hala önemli birer parçası." ifadelerini kullandı.

Önümüzdeki hafta Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ile Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey'in Türkiye'ye gideceğini hatırlatan Pompeo, "ABD için iyi sonuçlar elde etmek üzere Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türk yönetimi ile çalışmamız gereken çok alan var." değerlendirmesini yaptı.

"Size bir takvim veremem"

ABD'nin Suriye'den çekileceğini yineleyen Pompeo, çekilme konusunda bir gecikme durumunun söz konusu olup olmadığına ilişkin bir soru üzerine, "Başkan Suriye konusunda muğlak değil. Askerlerimiz oradan çıkacak. Başkan aynı zamanda, IŞİD ile mücadeleye devam etmemiz gerektiğini ve Orta Doğu'da istikrar yaratacak şeyler yapmayı sağlamamız gerektiğini açık bir şekilde ortaya koydu. İran ile mücadele devam ediyor. Bunların hepsini yapacağız. Bu sonuçları elde etmeye devam edeceğiz. Bunları basitçe Amerikan kuvvetleri Suriye'den çıktığı bir zamanda yapacağız. Size bir takvim veremem. Düşmanlarımızın tam olarak ne zaman ayrılacağımızı bilmelerini istemiyorum." yanıtını verdi.

 

Trump: Suriye'den çekilsek bile Kürtleri korumaya devam edeceğiz

Çekilme kararı sonrası gelen tepkilerle birlikte çarşamba günü kabine toplantısında yeniden değerlendirmelerde bulunan  ABD Başkanı Donald Trump, askerlerinin bölgeden çekilmesinin zamana yayılacağını söylemişti. Trump, "Suriye'den çekilsek bile Kürtleri korumaya devam etmek istiyoruz" diye konuşmuştu.

 Bolton 7 Ocak’ta Türkiye’de olacak

ABD Başkanı Donald Trump’ın, 19 Aralık’ta Amerikan kuvvetlerinin Rojava'dan çekileceğini açıklamasının ardından, Türkiye ve ABD arasında bölgedeki güvenliğin koordinasyonuna ilişkin yoğun diplomasi trafiği başladı.

Bu kapsamda ABD Başkanı Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’ın, İsrail ziyaretinin ardından 7 Ocak’ta Ankara’da olması bekleniyor. 8 Ocak’ta Ankara’da görüşmeler yapacak Bolton’ın aynı gün Türkiye’den ayrılması öngörülüyor.