MEB’den okullara ‘Öğrenci Andı’ talimatı

06/12/2018 - 17:53 Kategori Haberler
Fotoğraf: Arşiv Fotoğraf: Arşiv

BasNews- Danıştay’ın 2013’te kaldırılan ‘Öğrenci Andı’ kararını iptal etmesine ilişkin tartışmalar devam ederken Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), ‘Öğrenci Andı’nın okullarda okutulmasını yasakladı.

Ozan Çepni'nin Cumhuriyet'te yer alan haberine göre, MEB il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri aracılığıyla okullara gönderdiği genelgeyle ‘Öğrenci Andı’nın okunmasını yasakladı. Danıştay'ın kararının andı okutmak yönünde olduğu hatırlatılan genelgede şöyle denildi: “Yargı sürecinin tamamlanmamış olması ve Milli Eğitim Bakanlığımızca herhangi bir emir gelmediği sürece, hepimizin ortak hassasiyeti olan Andımız ile ilgili olarak, okullarda öğretmenleri ihtilafa düşürecek, polemik oluşturacak konuşmalardan kaçınılması ve konu ile ilgili mevcut uygulamanın dışında herhangi bir uygulama yapılmaması hususunu bilgilerinize rica ederim.”

Ne olmuştu?

Türk Eğitim-Sen, Öğrenci Andı’nı kaldıran değişikliğe karşı dava açmıştı. 18 Ekim’de kararını açıklayan Danıştay 8’inci Dairesi, değişikliği iptal etmişti. Karara itiraz eden Milli Eğitim Bakanlığı, kararın yürütmenin durdurulmasını istemişti.