Stephen Hawking’in sandalyesi ve tezi satılığa çıkarılıyor

22/10/2018 - 18:46 Kategori Haberler
Fotoğraf: AFP Fotoğraf: AFP

BasNews- Dünyaca ünlü fizikçi Stephen Hawking’in akıllı tekerlekli sandalyesi ve evrenin başlangıcı konulu doktora tezi açık artırmaya çıkarılıyor.

Mart ayı içerisinde, hayatını kaybeden dünyaca ünlü fizikçi Stephen Hawking'in tekerlekli sandalyesi ve evrenin başlangıcı konulu doktora tezi açık artırmaya çıkacak. Hawking 1960'ların başında 21 yaşındayken tedavisi olmayan Amyotrofik lateral skleroz (ALS) hastalığına yakalandı. Motor nöronların zamanla yüzde seksenini öldürerek sinir sistemini felç eden; ancak beynin zihinsel faaliyetlerine dokunmayan bu hastalık, Hawking'i tekerlekli sandalyede yaşamaya mahkum etmişti. Ünlü bilim insanı, 1985 yılından bu yana sesini de yitirmiş olduğu için, tekerlekli sandalyesine yerleştirilmiş, yazıları sese dönüştürebilen bilgisayarı sayesinde insanlarla iletişim kurabiliyordu.

Tekerlekli sandalyenin 10 bin ile 15 bin sterlin (73 bin ile 109 bin lira) arasında bir fiyata, "Genişleyen Evrenlerin Özellikleri" başlıklı, sadece beş kopyası bulunan, 1965 yılındaki tezinin ise 100 bin ile 150 bin sterlin (730 bin ile 1 milyon 90 bin lira) arasında bir fiyata satılması bekleniyor.