Donald Tusk: İngiltere ve AB arasındaki görüşmelerde çözüme daha yakınız

18/10/2018 - 20:33 Kategori Haberler

BasNews- Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, “AB üyesi 27 ülke olarak Brexit müzakerelerine olumlu şekilde devam etmeye karar verdik” dedi.

Donald Tusk, Brüksel'de 2 gün süren AB Liderler Zirvesi'nin ardından AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile basın toplantısı düzenledi.

İngiltere ve AB arasındaki görüşmelerde çözüme ve anlaşmaya daha yakın olduklarını belirten Tusk, sözlerine şunları ekledi:

“İngiltere Başbakanı Theresa May'in Brexit müzakerelerindeki son durum hakkında değerlendirmesini dinledikten sonra AB üyesi 27 ülke olarak müzakerelere olumlu şekilde devam etmeye karar verdik.”

AB Komisyonu’nun Brexit Başmüzakerecisi Michel Barnier'in görüşmelerde yeterli ilerleme kaydedildiğini aktarması durumunda yeni bir zirve düzenlemeye hazır olduğuna işaret eden Tusk, “Ancak şu anda Brexit müzakerelerinde yeterli ilerleme sağlamış durumda değiliz” diye konuştu.

Tusk, liderlerin düzensiz göçü durdurma konusunda kararlı olduğunu, bu çerçevede özellikle Batı Akdeniz'e odaklandıklarını ve Fas ile iş birliğini artırma kararı aldıklarını söyledi.