Kral Selman'dan Erdoğan'a 'teşekkür' telefonu

15/10/2018 - 09:51 Kategori Haberler

BasNews- Suudi Arabistan'ın İstanbul Konsolosluğu'nda 'kaybolan' gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın akıbetine ilişkin kritik bir telefon görüşmesi gerçekleşti. Suudi Arabistan Kralı Selman Bin Abdulaziz, Kaşıkçı'nın bulunması için ortak çalışma grubu kurulması nedeniyle Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür etti.

Selman ve Erdoğan arasında dün akşam gerçekleşen görüşmede, Cemal Kaşıkçı olayının aydınlatılması meselesi ele alındı. Selman, kayıp gazeteci Cemal Kaşıkçı olayının aydınlatılması için ortak çalışma grubu kurma teklifini kabul ettiği için Erdoğan'a teşekkür etti. Ayrıca Kral Selman, kimsenin Türkiye ile olan güçlü ilişkilerini baltalayamayacağını söyledi.

İki ülke arasında işbirliği

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise daha önce olayın aydınlatılması amacıyla Suudi Arabistan'ın teklifiyle ortak çalışma grubu kurulmasının kararlaştırıldığını duyurmuştu.

Suudi Arabistan İçişleri Bakanı Prens Abdulaziz bin Suud bin Nayif de olayın soruşturulması sürecinde ortak uzman grubu ve diğer resmi kanallar üzerinden Türkiye ile işbirliği yaptıklarını açıklamıştı.

Kaşıkçı iki haftadır kayıp

Suudi reformistler için önemli bir platform olan Al Watan gazetesine katkı veren ve Batı medyasında Ortadoğu ile ilgili haberleriyle tanınan gazeteci Cemal Kaşıkçı'dan, 2 Ekim'de resmi işlemler için Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğuna girdikten sonra haber alınamıyor.