Türkiye siyasetinin gündemi Brunson

12/10/2018 - 19:24 Kategori Haberler
Fotoğraf: DHA Fotoğraf: DHA

BasNews- ABD ile Türkiye arasındaki gerilimi artıran Rahip Andrew Brunson’ın serbest bırakılması ve ABD’ye dönmesi üzerine siyasetçilerden ve hükümetten peş peşe açıklamalar geldi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, sosyal medya hesabı Twitter üzerinden yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Türkiye'nin demokratik bir hukuk devleti olduğunu Türkiye'de yargının tarafsız ve bağımsız olduğunu ortaya koymuştur.  ABD başkanı Donald Trump'a bir kez daha hatırlatmak isteriz ki, Türkiye demokratik bir hukuk devletidir ve Türk mahkemeleri bağımsızdır."

“Çok konuşulacak bir dava dosyası”

Brunson'ın serbest bırakılması ile ilgili olarak AK Parti'den ilk açıklama ise Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı'dan geldi. Hayati Yazıcı, "Bu dava çok konuşuldu, daha da konuşulacak bir dava dosyası" dedi.

HDP: Yargı pazarlık aracı olarak kullanıldı

BBC Türkçe’de yer alan habere göre; HDP Sözcüsü Saruhan Oluç ise dava sürecini "Türkiye’de yargının bir pazarlık ve baskı aracı olarak kullanıldığının, yargının Saray’ın hedefleri doğrultusunda adım attığının göstergesi" olarak niteledi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da ABD'li rahip Brunson'ın serbest bırakılması sonrası "Darısı harp okulu öğrencilerinin başına" yorumunu yaptı.