ABD’li pastör: Dünya Brunson’un serbest kalmasını bekliyor

12/10/2018 - 12:53 Kategori Haberler
Fotoğraf: DHA Fotoğraf: DHA

BasNews- ABD ile Türkiye arasındaki gerilimi arttıran ve Türkiye’de ev hapsinde tutulan ABD’li rahip Andrew Craig Brunson, bugün dördüncü kez hâkim karşısına çıktı. Brunson’un davasını takip etmek için duruşmanın yapılacağı Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü’ne giden New York Hristiyan Kilisesi pastörlerinden William Devlin, Brunson’un serbest kalmasını beklediklerini söyledi.

İzmir Aliağa Cezaevi Kampüsü’nde görülen duruşma öncesinde yoğun güvenlik önlemleri alınırken çok sayıda isim de duruşmayı izlemek için İzmir 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'ne gitti. Sabah saatlerinde başlayan duruşmaya  ara verildi.DHA’nın haberine göre;  Brunson’un davasını takip etmek için duruşmanın yapılacağı Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü’ne giden New York Hristiyan Kilisesi pastörlerinden William Devlin, Brunson’un serbest kalmasını beklediklerini söyledi.

Devlin, "Umuyorum ki mahkeme Brunson’u serbest bırakacaktır. Bizler de buradayız, sizler de takip ettiğiniz için teşekkür ediyorum. Herkes serbest kalmasını bekliyor. Dün ABD basınında serbest kalacağına yönelik haberlere yer verildi. Umarım Brunson serbest kalır. Bugün serbest kalmasını umut ediyoruz. Bu benim İzmir'e dördüncü gelişim. 23 yıldır Türkiye'de yaşıyor. Burada görevi var. Hiçbir politik bağlantısı yok. Serbest kalması için dua ediyoruz. Benim onunla kişisel herhangi bir temasım olmadı" dedi.

Duruşmayı izlemek için kendiliğinden geldiğini, herhangi bir resmi görevi olmadığını söyleyen Devlin, daha sonra duruşmayı izlemek için kampüse girdi.  Devlin’in yanı sıra ABD'nin Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Jeffrey M. Hovenier da duruşmanın yapılacağı İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gitti.

İzmir 2'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen rahip Brunson davasında duruşmaya ara verildi.