ABD'li rahip Brunson davası başladı

Tanıklar, aleyhte ifadeleri geri çekti!

12/10/2018 - 09:28 Kategori Haberler

BasNews- Türkiye'de ev hapsinde bulunan ABD'li rahip Andrew Brunson'un duruşması başladı. İzmir'de 4. kez hakim karşısına çıkan ABD'li rahip Brunson'un duruşmasını birçok yerli ve yabancı basın kuruluşu da takip ediyor. Mahkemeden çıkacak karar bekleniyor.

ABD ile yaşanan krizde adı çokça anılan rahip Andrew Brunson davasının duruşması bugün görülmeye başlandı.

Yaklaşık 2,5 aydır ev hapsinde tutulan Rahip Brunson yargılanmak üzere sabah erken saatlerde yoğun güvenlik önlemleri altında Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ne götürüldü.

Tanıklar ifade değiştirdi

İzmir'de 4. kez hakim karşısına çıkan ABD'li rahip Brunson'un kimlik tespitinin yapılmasıyla duruşma başladı. Saat 10.30'da başlayan duruşmada seyir değiştirecek gelişmeler yaşandı. Davada Büşra, Levent Kalkan ve Serhat isimli tanıklar aleyhte verdikleri önemli ifadeleri geri çekti. 

İki tanık ise FETÖ ve PKK iddiaları konusunda birbirlerini suçladı. Brunson da hakkındaki iddiaları reddetti.

Brunson'un tahliye edilebileceği belirtiliyor. Birçok yerli ve yabancı basın kuruluşu salonun dışında mahkemeden çıkacak kararı bekliyor.

İddia: Türkiye ve ABD Brunson için anlaştı

Duruşmadan önce dikkat çekici bir iddia gündeme taşındı. İddiaya göre yakın zamanda ABD Başkanı Donald Trump ve Türkiye arasında varılan gizli anlaşma uyarınca bugünkü duruşmada Brunson hakkındaki suçlamalar düşürülecek ve ABD’li rahip özgürlüğüne kavuşacak.

ABD menşeli haber kanalı NBC, bu kulis söylentisini ülkedeki “iki üst düzey yetkili” ve “bilgiyi veren bir kişi”ye dayandırıyor. NBC’nin haberine göre ABD, Brunson’ın serbest kalması karşılığında Türkiye üzerindeki ekonomik baskıyı hafifletmeyi vadetti. Öte yandan Trump yönetimi gene de emin olamıyor çünkü birkaç ay önce Türkiye, Brunson’u tahliye etme taahhüdüne çok fazla yaklaşmışken ABD’li rahip cezaevinden çıkamadı. Washington’daki Türk elçiliği de Beyaz Saray da din adamının ailesi de bu iddia üzerine yorum yapmayı reddetti.

Brunson 2,5 aydır ev hapsinde tutuluyor

ABD ile Türkiye arasında rahip Andrew Brunson’un tutukluluğu nedeniyle bir süredir gerginlik yaşanıyor. Brunson, ilk kez 2016 yılında İzmir Göç İdaresi'nin yayınladığı yazıyla tartışılmaya başlandı. 20 yılı aşkın süredir Türkiye'de yaşayan Brunson ve eşinin, misyonerlik yaptığı ve yurt dışından kendilerine kaynak aktarıldığı öne sürüldü. Çiftin milli güvenliği tehdit ettiği gerekçesiyle sınır dışı edilmesi istendi. Eşi serbest bırakılan Brunson, bir gizli tanığın ifadesiyle 9 Aralık 2016'da tutuklandı.

FETÖ ve PKK adına 9 Aralık 2016'da suç işlediği iddiasıyla tutuklanan ABD'li din adamı hakkında 35 yıl hapis cezası istendi. 20 ay tutuklu kaldıktan sonra 25 Temmuz'da Brunson'un tutukluğu, "sağlık sorunları" dikkate alınarak ev hapsine çevrildi. 

Brunson'ın ev hapsi ve yurtdışına çıkış yasağının kaldırılması için yapılan bütün itirazlar mahkeme tarafından reddedildi. Yerel mahkemelere yapılan itirazların reddedilmesinin ardından Anayasa Mahkemesi'ne başvuru yapıldı. 

Trump, Brunson'un serbest bırakılmasını istiyor

Yargı süreci, ABD ile ilişkilerde de en önemli gündem maddeleri arasında yer alıyor. Davaya karşı çıkan ABD Başkanı Donald Trump, açıklamalarında Brunson'un serbest bırakılmasını istiyor. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise, hukuki sürecin devam ettiğine dikkati çekiyor.