261 sosyal medya hesabı hakkında işlem!

18/09/2018 - 09:55 Kategori Haberler
Fotoğraf: Arşiv Fotoğraf: Arşiv

BasNews- Türkiye’nin Efrin’e yönelik operasyon başlattığı 20 Ocak’tan bu yana her hafta sosyal medya hesaplarına yönelik yapılan inceleme ve işlemler bu hafta da devam etti.  İçişleri Bakanlığı’nın açıklamasına göre, son bir haftada 376 sosyal medya hesabı ile ilgili çalışma yapıldı, tespit edilen 261 kişi hakkında yasal işlem yapıldı. Efrin operasyonlarını eleştirdikleri gerekçesiyle 845 kişi gözaltına alınmıştı.

Sosyal medya paylaşımlarına yöneltilen suçlamalar şöyle: “Örgüt propagandası yapan, bu örgütleri öven, bu örgütlerle ile iltisaklı olduğunu alenen beyan eden, halkı kin, nefret ve düşmanlığa sevk eden, devlet büyüklerine hakaretlerde bulunan, devletin bölünmez bütünlüğüne ve toplumun can güvenliğine kast eden, nefret söylemleri içeren…”

Emniyet Genel Müdürlüğü 12 Ağustos’ta, dolar kuru ile ilgili paylaşım yapan 346 sosyal medya hesabı hakkında soruşturma başlatıldığını açıkladı. Ankara ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılıkları da "ekonomik saldırılara hizmet eden mahiyette haber, yazılı ve görsel yayın, sosyal medya hesapları" hakkında aynı gün soruşturma başlattı.